Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski Kanada Dışişleri Bakanı’ndan, Başbakana çağrı: Çözüm Suudi Arabistan’da - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Kanada Dışişleri Bakanı John Byrd, ülkesinin Başbakanı Justin Trudeau’dan, iki ülke arasındaki sorunları çözmek için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitmesini talep etti. Uçağına binip Riyad’a giderek Suudi yetkililerle görüşmesini tavsiye etti.

Byrd, Kanada ile Suudi Arabistan arasındaki doğrudan görüşmenin, mevcut diplomatik krizi çözmenin en etkili yolu olduğunu vurguladı. Sputnik’in haberine göre bir televizyon programında konuşan eski bakan, Justin Trudeau’ya, vatandaşlarının ve zarar gören çalışanların çıkarı için “Uçağınıza binip Riyad’a gitmeniz gerek” ifadelerini kullandı.

“Sonuç elde etmenin yolu doğrudan görüşmedir”

Kanadalı Bakan, “Sonuç elde etmenin en etkin yolu, tweetler değil, doğrudan görüşmedir. Cesur olmalıyız” dedi.

John Byrd, “Suudi Arabistan müttefik ve dost bir ülke. Kanada gibi terörle mücadeleye destek veriyor. İran’ın, Yemen ve bölgedeki faaliyetlerine karşı koyuyor. Suudi Arabistan ile işbirliği içinde çalışmak Kanada’nın yararınadır” şeklinde konuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ülkesini doğru bir şekilde yönlendirdiğini, kadın ve insan hakları konusunda çok sayıda reform gerçekleştirdiğini vurguladı.

Kanada zarar görüyor

Eski Kanada Dışişleri Bakanı Byrd, “Suudi Arabistan’a son ziyaretimde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya gelerek bazı konuları ele aldık. Suudilerin saygılı olduklarını ve doğrudan işletişim kurduklarını düşünüyorum. Bunu saygı içerisinde gerçekleştiriyorlar, tweetlerle değil” dedi. Bu olayda Kanada’nın çıkarlarının büyük oranda etkilendiğine işarette bulunarak binlerce çalışanın zarar gördüğünü, sağlık sisteminde sorunlar yaşandığını belirtti. Kanada’da 12 ila 16 bin Suudi öğrencinin bulunduğuna dikkat çeken Bryd, tarım, ticaret ve yatırım alanlarının da zarar gördüğünü ifade etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube