Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ahmedinejad, Ruhani’nin istifasını istedi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran siyasetinde sular durulmuyor. Ruhani’nin parlamentoda milletvekillerinin sorularını cevapladığı gergin süreçte Ahmedinejad’ın istifa çağrısı ülke siyasetinde tansiyonun daha da yükseleceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Bir süredir sesi sedası çıkmayan İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad sessizliğini bozarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye, Yargı Başkanı Sadık Laricani’ye ve Meclis Başkanı Ali Laricani’ye istifa etmeleri çağrısında bulundu. Üst düzey İranlı yetkililere yönelik sert eleştirilerini yineledi.

Ahmedinejad, İran’daki mevcut durumdan Ruhani, Laricani kardeşler ile muhafazakâr ve reformist akımları sorumlu tuttu. İran’ın yeniden sakinliğe dönebilmesi için üç makamın başkanlarının geri çekilmesi gerektiğini belirtti. “Halkın memnuniyetini kazanmanız gerekiyor. Belki de bunun en iyi yolu artık görevinize devam etmemenizdir” dedi.

Dün sosyal medya hesabından yayınladığı videoda Ruhani’nin “İran halkı için kabul edilemez” olduğunu söyleyen Ahmedinejad açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut durumdan kim sorumlu? Halkımızın seçimlerde kullandığı olaylara saygımdan dolayı sessizliğimi korudum. Ülkemizin bizden daha önemli olduğunu göz önünde bulundurarak bir şey söylemedim. Ancak 5 yıl geçti ve ülkenin ekonomisi çökmek üzere. Halkın devlete olan güveni neredeyse sıfıra inmiş durumda. Halka gerçeğe aykırı şeyler söylüyorlar. Açıkça söylüyorum; halk, ülkenin mevcut durumundan rahatsız.”

Ahmedinejad açıklamasının devamında Ruhani’ye seslendi:

“Sayın Ruhani, halk seni istemiyor. Bunu anlamanız için nasıl ifade etmek gerekiyor? Cumhurbaşkanı konumunda kalmanız hem ülkenin hem de şahsınızın zararına olacaktır.”

Üstü kapalı bir şekilde nükleer anlaşmaya dair de açıklamalarda bulunan Ahmedinejad “İmtiyazlar verildi. Halk hiçbir şey elde etmedi. Beş yıl geciktik” ifadelerini kullandı.

İran siyasetinde Ahmedinejad etkisi

Bu, Ahmedinejad’ın altı ay içinde üç makamın başkanlarına yaptığı ikinci çağrı oldu. Ahmedinejad, geçen şubat ayında da İran Dini lideri Ali Hamaney’in sosyal adaletin sağlanması konusunda geç kalındığını ve İran devriminin üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen yaşanan bu gecikme için özür dilenmesi gerektiği açıklamalarına sert bir şekilde karşılık vermişti. Hamaney’i rejimdeki geniş yetkileri ve konumu nedeniyle “sadece sözlerle yetinmemeye ve fiili adımlar atmaya” çağırmıştı. Söz konusu dönemde Hamaney’den halkın güveninin sağlanması için İran anayasasının değiştirilmesi ve cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin “acilen ve özgür” olarak gerçekleştirilmesini talep eden Ahmedinejad Anayasayı Koruma Konseyi’nin ve askeri birimlerin seçimlere müdahale etmemesi konusunda uyarıda bulunmuştu. Ayrıca Adalet Bakanı Sadık Laricani’nin de görevden alınmasını da istemişti.

Ancak Ahmedinejad’ın talepleri, halk protestolarının yeniden başladığı ve ABD yaptırımlarının geri döndüğü bir zamana denk geldi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Ahmedinejad, taleplerinin Ruhani’nin meclisteki ilk sorgusuyla aynı zamana denk gelmesinden dolayı memnundu.

İran’daki rejime ilişkin önde gelen referans kaynaklarından olan Hüseyin Nuri Hemedani ve Nasır Mekarim Şirazi de yolsuzluk dosyasının görülmesi konusunda yavaş hareket edilmesi nedeniyle hükümeti ve yargıyı eleştirdi.

Çalışma Bakanı Rabiei görevden alındı

Parlamento, Ruhani’nin ilk oturumda milletvekillerinin sorularıyla karşı karşıya geleceğini duyurmuştu. Parlamentoda önceki gün, işsizlik krizinin kötüleşmesi ve sosyal tehditler nedeniyle Çalışma Bakanı Ali Rabiei’nin görevden alınması yönünde oy kullanıldı. Ruhani bu kararla birlikte konumunu zayıflatacak bir darbe aldı. Söz konusu görevden almayı hazırlayan nedenler de Ruhani’ye yöneltilecek sorular arasındaydı.

Meclis Başkanı Ali Laricani İran Çalışma Bakanı’nın görevden alınması yönünde oy kullanılmasının ardından dün özellikle televizyondaki tartışmalarda ön plana çıkan suçlamaların halk çapında yayılmasının üzüntü verici olduğunu belirtti. Laricani, Ahmedinejad’ın birçok şehirde gerçekleştirdiği konuşmalara dikkat çekti.

Ahmedinejad, reformist liderler Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi arasında 2009 yılında meydana gelen çatışmalar Ahmedinejad’ın ikinci dönem cumhurbaşkanlığını kazanmasından sonra halk protestolarına dönüşmüştü.

Nameh News sitesinde Laricani’nin şu ifadelerine yer verildi:

“Sorunun birden fazla kaynağı var. Bazıları şehirden şehre gezerek sorunları gündeme getiriyor. Onlarla başa çıkacak kimse yok. Paralarının olduğu gibi kalmasına ve böyle devam etmelerine izin vermeyeceğiz. Kesinlikle bu tutumla yüzleşeceğiz.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube