Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib'deki Avrupalı savaşçılar ailelerini Türkiye sınırına gönderiyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel/Abdullah Mustafa

Daha önce DEAŞ’ın yanında savaşan, şimdi ise Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) saflarında olan Belçikalı bir genç, HTŞ ve Hurras ed-Din (Dinin Muhafızları) gibi Suriye’deki çeşitli gruplara katılmak üzere giden birçok yabancı savaşçının şu anda bağımsız olarak hareket ettiğini söyledi.

Belçika basını, Ebu Abdurrahman olarak tanıtılan Belçikalı gence büyük ilgi gösterdi. Beş yıl önce Suriye’deki savaşa katılmak üzere gelen Abdurrahman ve Hollandalı iki savaşçı, internet üzerinden yayın yapan uydu kanalı Şimdi TV’ye röportaj verdiler. Söz konusu üç şahsın röportaj sırasında ailelerinin sorun yaşamaması için yüzleri ve kimlikleri gizlendi.

Hâlihazırda İdlib’te rejim saldırılarına karşı koyacak on binden fazla yabancı savaşçının olduğuna işaret eden Ebu Abdurrahman, “Bu savaşçılar sonuna kadar savaşacaklar” dedi. Ebu Muhammed adındaki savaşçı ise açıklamasında “İdlib’in kaderi Dera ve Doğu Guta gibi olmayacak. Rejimin saldırılarını püskürtmek için hazırlıklar yapıldı ve savunma hatları oluşturuldu” diye konuştu.

Belçikalı haber ajansı, üç adamın kendilerinin teröristlerin saflarında olmadıklarını söylediğini aktardı. Ebu Abdurrahman “Eğer Suriye halkının maruz kaldığı baskı ve şiddete karşı onları savunmak terörizm ise, evet biz teröristiz” dedi. Röportaja yer alan diğer isim Ebu Zübeyr de açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İdlib’de mücadele açısından rejim kuvvetlerine karşı savunma hatları oluşturuyoruz. Zihnen ise ibadet ve tövbe ile hazırlanıyoruz. Eğer rejim savunma hatlarını kırmayı başarırsa göçmen kardeşlerimizi, kadınları ve çocukları Türkiye sınırına yakın bir yerde güvenli bir bölgeye taşıyacağız. İdlib’in HTŞ’nin kontrolünde olduğunu biliyoruz. Suriyelileri ve göçmen yabancı savaşçıları korumak, başka gündemler oluşturmaya çalışan istihbarat teşkilatlarının veya gruplarının planlarına karşı koymak için ellerinden geleni yapıyorlar.”

Çeşitli gruplar arasında, topluluk halinde dolaşan bağımsız savaşçıların HTŞ liderlerinden kendilerine ihanet etmeyeceklerine dair söz aldıklarını belirten Ebu Abdurrahman da “Bizi koruyacaklar. Bunu yapacaklarına inanıyorum” dedi.

HTŞ’nin, eski adıyla Nusra Cephesi’nin el-Kaide bağlantısı olduğunu iddia edenlere cevap veren Ebu Muhammed el-Kaide üyesi olduklarını reddetti. Suriye halkını korumak için Suriye’ye geldiğini ve ölene kadar da burada savaşmaya devam edeceğini söyledi. Ebu Muhammed, “El-Kaide bazı hatalar yaptı. Bunun acısını da çekti. Onlara saygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

AB’den yabancı savaşçılar raporu

Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi (Frontex) bu yılın başlarında yayınladığı bir raporda, Suriye, Irak ve Libya’daki 5 binden fazla Avrupalı terörist savaşçının yüzde 30’unun ülkelerine geri döndüğünü belirtti.

Belçika Egmont Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olarak görev yapan Thomas Renard, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada konuya dair şunları söyledi:

“Suriye’den döndükten sonra cezaevlerine girecekler mi girmeyecekler mi? Onlara nasıl davranılacak? Bu insanlarla ilgili henüz netleştiremediğimiz birçok zorlu konu var. Enstitü, birkaç hafta önce konuyla ilgili bir konferans düzenledi. Konferans, görüş alışverişinde bulunma, pratik çözümlere ulaşma ve bu çözümlerin hayata geçirilmesini talep etme fırsatı verdi.”

Şubat ayının ilk yarısında Brüksel’de yayınlanan bir güvenlik raporunda da Suriye ve Irak’ta DEAŞ’ın yenilgisinden sonra Avrupa’ya geri dönen DEAŞ üyelerinin sayısının kitlesel bir geri dönüş korkusu beklentilerinin çok altında olduğunu gösterdiğine işaret edildi. Raporda, geri dönen ‘yabancı savaşçıların’ sayısının yıllık sadece onlarla ifade edilebilecek denli az olduğuna dikkat çekildi. Savaşçıların DEAŞ tarafından son dakikaya kadar savaşmaları ve ellerinde kalması muhtemel en büyük araziyi korumaları için emir aldıkları aktarıldı. Egmont Enstitüsü’ne göre araştırmalar, yabancı savaşçıların en çok Suriye ve Irak’ta, özellikle de Kürt gruplar tarafından öldürüldüğünü veya tutuklandığını ancak bazılarının Somali, Afganistan ve Nijerya gibi diğer çatışma bölgelerine kaçmayı başardığını ortaya koydu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Belçikalı Philippe Lamberts da Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında bu konuyla ilgili güvenlik işbirliği henüz gerekli seviyeye ulaşamadı” dedi. Lamberts, özellikle Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinden yabancı savaşçıların geri dönüşlerine dair söylentilere ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:

“Geri dönen savaşçılar Avrupa’nın kapı eşiğindeler. Bu tehlikeye dikkat etmeliyiz. Ama maalesef dönen savaşçı sayısını bilmemiz mümkün değil. Kimse bunu kontrol etmiyor. Çünkü yolculuğa çıktıklarında savaşçı olarak ülkeden ayrıldıklarını ilan etmiyorlar. Tam olarak kaç kişinin geri döndüğünü söylemek mümkün değil. Ama her durumda dikkatli olmalıyız. Sınır kontrol prosedürlerini yoğunlaştırmalı ve bu savaşçıların geri dönüşleriyle Avrupa toplumlarına verecekleri zararlara hazırlıklı olmalıyız.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube