Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barcelona saldırganlarının uluslararası bağlantıları kanıtlanamadı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanyol yetkililerin bir yıl süren soruşturmasının ardından, 2017 yılında Barcelona’daki saldırıları gerçekleştirdiğinden şüphelenilen radikal hücrenin, bu saldırıları küçük yabancı gruplar ile düzenlediğine dair bir delil olmadığı açıklandı.

AFP’ye açıklamada bulunan İspanya Sivil Muhafızları’nda görevli Yarbay Francisco Fazquez, “Şu ana kadar yaptığımız araştırmalarda sahip olduğumuz bilgilerin hiçbiri, saldırılarda bir dış etken olduğunu tanımlamamıza izin vermedi” ifadelerini kullandı.

Barcelona’nın 100 kilometre kuzeyinde yer alan Ripoll kasabasından radikal hücre üyeleri olduğu iddia edilen bir imam ve bir grup gencin Fransa ve Belçika’ya yaptığı seyahâtlar, bu iki ülkedeki radikalizm yanlısı hücrelerin birbiriyle bağlantı olduğu şüphesini akıllara getirmişti.

Fazquez açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü, “Barcelona teröristlerinin Fransa ve Belçika’da olduğu doğru olsa da, neden orada olduklarını tam olarak belirlemeye ihtiyacımız var. Bunu belirtmek için herhangi bir kanıt bulamadık. Fransa’da Ripoll’a benzeyen bir hücre olduğunu biliyoruz. Bunun ötesinde hiçbir şey bulamadık.”

Saldırıyı gerçekleştirdiğinden şüphelenilen hücrenin sekiz üyesi polis tarafından öldürülürken, biri imam diğer iki kişi Barcelona’nın güneyinde bir evde gerçekleşen patlamada ölmüştü.

Şüphelilerden ikisi Madrid’de tutuklu yargılanırken diğer iki kişi de yargılanmadan önce kefaletle serbest bırakılmıştı.

İspanya Ulusal polisi, Katalonya Polisi ve İspanya Sivil Muhafızları, 16 kişinin ölümüne neden olan Barcelona ve Cambrils kentlerinde meydana gelen birbiriyle bağlantılı iki saldırıyı birlikte araştırıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube