Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kanada, Suudi Arabistan ile krizi aşmak için Almanya ve İsveç’ten yardım istedi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada hükümetinden bir kaynağın, dün verdiği bilgiye göre, Ottawa yönetimi, Suudi Arabistan ile yaşadığı krizi aşmak için perde arkasından yürüttüğü çalışmalar kapsamında Almanya ve İsveç’ten yardım istedi.

AFP’nin ismini vermediği bir hükümet yetkilisine dayandırarak verdiği haberde, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Alman ve İsveçli mevkidaşlarıyla konuyu görüştü.

Söz konusu yetkiliye göre, Suudi Arabistan ile yaşanan krizi çözmek isteyen Freeland, bu konuda Alman ve İsveçli mevkidaşlarından yardım istedi. Ayrıca, Ottawa yönetimi, Suudi Arabistan ile güçlü ilişkileri olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İngiltere ile de istişareler yapacak.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, başkent Riyad’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kanada’nın Suudi Arabistan’la ilişkilerini normalleştirmek için neler yapması gerektiğini bildiğini ifade etti.

Kanada’nın Riyad’ın iç işlerine karışılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğinin ve kimsenin de iç işlerine müdahale etmeyeceğinin farkında olduğunun altını çizen el-Cubeyr, Suudi Arabistan yönetiminin de bu durumu Ottawa’ya anlatmak için gerekli adımları attığını sözlerine ekledi.

“Krizi Kanada başlattı Kanada bitirmelidir”

Kanada’nın yöntemlerini değiştirmesi gerektiğine işaret ederek, “Suudi Arabistan, Kanada’daki vatandaşlarının haklarını korumaya devam ediyor” diyen el-Cubeyr, “Krizi Kanada başlattı ve yine kendisi bitirmelidir. Kanada, yaptığı yanlışı düzeltmelidir” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Kanada’da bulunan vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenmek için biri Dışişleri Bakanlığı, diğeri Ottawa Büyükelçiliği bünyesinde olmak üzere iki çalışma grubu oluşturma kararı almıştı.

Öte yandan, çok sayıda Arap ve İslam ülkesi de, Kanada’nın Suudi Arabistan’ın iç işlerine müdahale etme girişimine karşı Riyad ile dayanışma göstermişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube