Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na 7 bin 861 şikayet - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na (Nazaha), bu yılın ilk yarısında şikayet yağdı.

2018’in ilk altı aylık döneminde 7 bin 861 şikayet kaydedilirken, bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 105’in üzerinde artış gösterdiği belirtildi.

2017’nin ilk yarısında ise 3 bin 829 şikayet alınmıştı.

İlk sırada, mali ve idari yolsuzluk şikayetleri var

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun sorumluluk alanına giren şikayetlerin, yüzde 50’yi aşarak, 3 bin 946’ya yükseldiği bildirildi. Şikayetlerin çoğunluğunu, mali ve idari yolsuzluk meselelerinin oluşturduğu belirtildi.

En fazla şikayetin, yüzde 32’yle idari yetkinin kötüye kullanımından kaynaklandığı, ikinci sırada ise yüzde 21’le kamu parasının zimmete geçirilmesi ve israfından kaynaklanan ihbarların yer aldığı, bunu da yüzde 17’yle nüfuzun istismar edilmesinden kaynaklanan suç duyurularının takip ettiği ifade edildi.

Nazaha, şikayetlerin yüzde 26’sını akıllı cihazlardaki “Nazaha” uygulamasından, yüzde 24’ünü Nazaha web sitesi üzerinden, yüzde 20’sini doğrudan telefon görüşmesiyle ve yüzde 2’sini ise telgraf yoluyla gerçekleştirildi.

Yolsuzlukla Mücadele Ulusal Komisyonu, bu istatistiklerin açıklanmasının, yolsuzlukla mücadele ve şeffaflığın korunması konusundaki ulusal stratejiyi destekleyen şeffaflık ilkesine ve 2030 Vizyonu’na verilen önemden kaynaklandığını belirtti. Vatandaşların bu konuda işbirliği yapması ve herhangi bir yolsuzluk şüphesini, Komisyon tarafından şikayetlerin alınması için sağlanan kanallar aracılığıyla bildirmesi talep edildi.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun internet sitesindeki “İhbar Servisi” bölümünden, akıllı cihazlardaki “Nazaha” uygulamasından, 0112645555 numarasına faks çekilerek, telgraf veya elektronik posta gönderilerek, Komisyon’un Riyad’daki merkez binasından veya ülkenin diğer bölgelerindeki şubelerine doğrudan başvurarak ya da 19991 nolu hat üzerinden ücretsiz şekilde şikayet ve suç duyurusunda bulunulabileceği ifade edildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube