Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan 53 binden fazla eseri medeniyetine yeniden kazandırdı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi (SCHT), ülke içinde ve dışında 53 binden fazla eseri yeniden medeniyetine kazandırmayı başardı.

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi, çeşitli kazılarda ele geçirilen önemli tarihi kalıntılara yönelik çalışma başlatarak 53 binden fazla eseri restore etti.

SCHT, parçaların arkeolojik siteler, tarihi eserler ve miraslara dair verilerin arşiv ve kayıtlarıyla ilgili uluslararası standartlara uygun bir şekilde dijital arşivlerini gerçekleştirmek için önemli bir çalışma başlattı.

Ulusal Eserlerin Dijital Kayıt Projesi adlı bu çalışma, tüm arkeolojik siteleri, tarihi eserleri, mirasları, anıtları ve antik kentleri kapsamlı bir ulusal dijital arşivde belgelemeyi ve kaydetmeyi amaçlıyor. Bu proje, modern coğrafi bilgi sistemleri, dijital veri tabanları, haritalar, resimler ve grafiklerle uyumlu çok boyutlu bir dijital harita içeriyor.

SCHT Tarihi Eserler Kayıt ve Koruma Genel Müdürü Dr. Nayef el-Kanur, yaptığı açıklamada, Kral Selman bin Abdulaziz’in SCHT Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmesinden bu yana yurt dışından getirilen yaklaşık 32 bin, yurt içinden de yaklaşık 22 bin eserin geri kazandırıldığını yeni dijital arşivin bu eserlere dair detaylı bilgiler içerdiğini aktardı.

Tarihi eserlerin birçok şekilde yurt dışına kaçırıldığına işaret eden Dr. Nayef el-Kanur, başta petrol sektörü olmak üzere yabancı şirketlerin çalışanlarının saha çalışmaları için arama yaptıkları sırada buldukları eserleri sözleşmeleri bittiğinde yurt dışına götürdüklerini ya da kendi ülkelerindeki müzelere verdiklerini belirtti.

Kanur, tarihi eser hırsızlarının kimi zaman antik kentlerde kazılar yaptıklarını, bilinçsizce yaptıkları bu kazılarla ayrıca zarar verdiklerini, Arap Yarımadası’nın tarihine yönelik önemli bilgileri yok ettiklerini belirtti.

SCHT’in Suudi Arabistan’a ait eserlerin yurt içi ve yurt dışından toplanmasına büyük önem verdiğini ifade eden Tarihi Eserler Kayıt ve Koruma Genel Müdürü, bu yüzden tarihi eserlerin önemine dair farkındalık oluşturulması ve bu eserlerin korunması için çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. Bu eserlerin yurt dışına çıkarılmasında payı olan veya bir şekilde bu eserleri elde etmiş olan vatandaşlara, eserlerin geri iade edilmesi için bir mesaj gönderen Dr. el-Kanur, bu eserlerin SCHT’in Tarihi Eserler ve Müzeler Bölümü’ne teslim edilmesini istedi.

Öte yandan SCHT tarafından geri kazandırılan en önemli parçalardan birinin, M. Ö 4 bin yıllarına ait yarım bir insan gövdesi heykeli olduğu ifade edildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube