Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD-Türkiye ilişkilerindeki çatlak derinleşiyor mu? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına cevaben ABD Kongresi tarafından yaptırım amacıyla önerilen F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını askıya alan bütçe yasasını onayladı. NATO müttefiki ABD ve Türkiye arasında yaşanan bu son gelişmeler, iki ülke arasındaki ilişkilerde ‘çatlak derinleşiyor mu’ sorularını bir kez daha gündeme getirdi.

Trump’ın, Türkiye ile çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarma kararını aldığı ve iki ülke arasındaki ilişkinin bozulmaya başladığı bir dönemde gelen bu hareket, Washington’ın Ankara’ya güçlü bir darbesi olarak görüldü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Beyaz Saray’da önceki gün gerçekleştirdiği görüşme, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasına yönelik spekülasyonlara rağmen, iki ülke arasında göze çarpan sorunları çözme konusunda olumlu geçmedi.

F-35 savaş uçağındaki ana bileşenlerinin birçoğu Türk şirketleri tarafından üretilirken, Pentagon’un bu şirketler yerine yeni tedarikçiler bulmasının yaklaşık iki yıl süreceğini tahmin ediliyor. Bu nedenle, pek çok ABD’li analist, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını askıya alma kararının, ABD için sorunları daha da karmaşık hale getireceğini düşünüyor.

İki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan bu kayma, Türkiye yaklaşık 2 yıldır cezaevinde bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson nedeniyle yaşanıyor.

ABD medyasından bazı analistler, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişimine kişisel olarak katılan Başkan Trump’ın ihanete uğramış hissederek intikam istediğini belirtiyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Aaron Stein, Foreign Policy dergisine yaptığı değerlendirmede, “Trump, Türkiye ile güzel şeyler yapmak istedi. Ama Türkler onunla anlaşmayı bozmuş gibi hissetti. Bu nedenle, ABD’nin şu anki pozisyonu son bir uyarı anlamında” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesine yazdığı makalede ABD’nin Türkiye aleyhine atacağı tek yanlı adımların Washington’un çıkarlarına zarar vereceğine dikkat çekerek, Rusya ve İran ile ittifaka atıfta bulunup, Ankara’yı farklı dost ve müttefik arayışına iteceği konusunda uyarmıştı.

Bu gelişmelere cevaben, Washington ve Ankara arasındaki son gelişmelerden memnun olmayan Cumhuriyet Senatör Lindsey Graham’ın da aralarında olduğu bazı ABD’li yetkililer, iki ülke arasındaki anlaşmazlığı tırmandırdığına dair Başkan Trump’ı uyardı. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis de, Türkiye’ye F-35 savaş uçağı teslimatını durdurma fikrine karşı çıktı.

Şarku’l Avsat’a konuşan George Washington Üniversitesi’nde görevli siyaset bilimci Emma Lahi, Ankara’nın çok önemli bir jeopolitik ortak ve NATO’nun temel taşı olduğunu söylerken, İncirlik Hava Üssü’nün, özellikle DEAŞ’a karşı savaşlar olmak üzere, Ortadoğu’daki bir takım operasyonlar için önemli bir başlangıç noktası olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin, ABD’nin nükleer B61 tipi bombalarına ev sahipliği yaptığının altını çizen Lahi, Ankara’nın aynı zamanda, Rusya ve İran’ın güç yönetimi için rekabet ettiği Suriye’yi yeniden inşa etmede de önemli bir ortak olduğunu dile getirdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube