Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ‘kabadayılık devrinin’ bitmesini istiyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın davası nedeniyle Washington ile artan gerginliğin ardından uygulamaya konulan Washington yaptırımlarına karşı koyma konusunda kararlı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen ‘İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacaklarını duyurdu. Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafın da Samsung’u var, Venüs var, Vestel var. Dolayısıyla biz kendimize yeteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp dışarıda servis edeceğiz. Bodoslama bir şekilde üzerimize geliyorlar. Buna karşı yapabileceğimiz iki şey var. Biri ekonomik, diğeri siyasi tavırdır. Ekonominin gerektirdiği teknik tedbirleri aldık, alıyoruz. Üretim yapacağız. Dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini, daha kalitelisini biz burada üreteceğiz. Dışarı satacağız.”

“Hamdolsun ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor”

Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye’nin ekonomik bir saldırıya maruz kaldığının altını çizdi:

“Türkiye’nin 1994 ve 2001 krizinde, ülkemizde veya 10 yıl önceki mortgage krizinde olduğu gibi bankaları mı battı? Hayır. Bugün ülkemiz dünyadaki en sağlam bankacılık sistemlerinden birine sahiptir. Borçlarımızı tıkır tıkır ödediğimiz gibi kamu borç stokunun ödemesi konusunda da Avrupa’nın en iyisiyiz. Türkiye üretemez duruma mı düştü? Hayır. Hamdolsun ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor.”

Erdoğan duruma ilişkin değerlendirmesinin devamında şunları söyledi:

“İhracatta turizmde rekorlar kırdığımız dönemden geçiyoruz. Bir savaşa mı girdik? İşgale mi uğradık? Siyasi kaos mu yaşıyoruz? Hayır. Tam tersine kendi topraklarımızda da bölgede de huzurun güvenin teminatı bir ülke durumundayız. Amerika sadece ülkemizi değil, Çin’den Rusya’ya İran’dan Avrupa’ya kadar pek çok yeri ekonomik bakımdan hedef almış durumda. Hemen yanı başında Kanada’yı hedef almış durumdadır. Ama bu durum tek başına ülkemizde yaşananları izaha yetmiyor. Demek ki ülkemize yönelik daha derin bir operasyon var. Ekonomide geçtiğimiz 16 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütmekle sıçrama yaptık. Yine de dünyanın toplamda 17’inci, satın alma paritesine göre 13’üncü büyük ekonomi olmasının bu derece büyük husumete yol açması akla ve mantığa uygun değildir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde üretim de vardı:

“Dolayısıyla biz kendimize yeteceğiz. Olmayanı da üreteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp, biz dışarıya servis edeceğiz. Bu millet bunları yapmaya muktedirdir. Biz İHA’ları ABD’den istediğimiz zaman ne diyorlardı? ‘Kongre izin vermiyor.’ Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi bunları biz üretiyor muyuz? Üretiyoruz. Sıkıntımız yok. Hem de istediğimiz kadar üretiyoruz. Şimdi de ihraca başlıyoruz, mesele bu.”

Vestel hisseleri yüzde 7 değer kazandı

Erdoğan, ABD’nin elektronik ürünlerine yönelik boykot uygulanacağı açıklayarak bu ürünlerin yerine Vestel’i işaret etmesinin ardından Vestel şirketinin hisseleri yüzde 7 değer kazandı.

Apple cihazları Türkiye’de oldukça yaygın kullanılırken Erdoğan’ın da iPhone ve iPad kullandığını gösteren fotoğraflar medyada yer aldı.

Erdoğan, 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminin yaşandığı gece, destekçilerine sokaklara çıkmaları için ‘Facetime’ programı ile bir Apple telefonu üzerinden çağrıda bulunmuştu.

THY ABD merkezli kuruluşlara reklam vermeyecek

Türkiye – ABD arasındaki yaptırım kriziyle başlayan boykot kampanyasına Türk Hava Yolları da (THY) katılarak ABD merkezli kuruluşlara reklam vermeyeceğini açıkladı.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türk Hava Yolları olarak devletimizin ve milletimizin yanında yer alıyoruz. Konu ile alakalı gerekli talimatlar ajanslarımıza verilmiştir” ifadesini kullandı.

“Bu kabadayılık devrinin bitmesi gerekiyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ABD’nin yaptırımlarına değinerek, “Bu kabadayılık devrinin bitmesi gerekiyor. ABD eğer itibarlı bir ülke olarak devam etmek istiyorsa tek başına dayatmalarla olmaz. Herkesi eşit ortak olarak görmekle olur” yorumunda bulundu.

Çavuşoğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier’in ev hapsindeki rahip Andrew Brunson’ı ziyaret ettiğini de söyledi.

Lavrov: Yaptırımlar yasadışı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da ABD’nin Türkiye ve Rusya’ya uyguladığı yaptırımları değerlendirerek şunları söyledi:

“Bunlar yasadışı yaptırımlar. Uluslararası ticarette geçerli, BM’nin kararlarıyla kabul edilen ve ekonomi alanındaki tek taraflı yaptırımları gayrimeşru kılan ilkeler de dahil tüm ilkeleri ihlal ediyor. Bu politika, normal diyalog için zemin oluşturamaz. Rusya ve Türkiye, ikili ticarette ulusal para birimlerini kullanma imkanını istişare ediyor. Moskova, bu görüşmeleri İran ve Çin’le de yapıyor. Ulusal para birimleriyle ticaret, Rus ve Türk liderlerin birkaç yıldır üzerinde durduğu hedeflerden biri” şeklinde konuştu.

“Türkiye bu krizden başarıyla çıkacaktır”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ülkedeki son gelişmelere dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye bu krizden başarıyla çıkacaktır. Döviz kurundaki dalgalanmalar Türkiye’nin ekonomik göstergeleriyle izah edilemiyor. Bu gelişmelerin temeli ekonomik değil, siyasidir. Meclis olarak hükümetimizin ihtiyaç duyduğu her türlü düzenlemeyi, parti ayrımı gözetmeksizin milli şuur içerisinde yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha buradan ilan ediyorum. Türkiye siyasi hesaplarla yapılan ekonomik dayatmalara kapalıdır. Dost, hasım herkes bunu böyle bilmelidir” dedi.

Çözüm için halen fırsat olduğunu dile getiren Yıldırım “Bu konuda ilk adımı atması ve tutarlı bir noktaya gelmesi gereken ise Amerikan yönetimidir” diye konuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube