Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barışa adanan bir ömür: Kofi Annan - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York/Ali Berdi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, daha önce Barış Koruma Operasyonları (PKO) Genel Sekreteri olarak görev yaptıktan sonra Kofi Annan’ı ilk kez 17 Aralık 1996’da, daha sonra 1997-2001 ve 2002-2006 birbirini takip eden iki dönemde BM 7. Genel Sekreteri olarak seçti.

Annan özellikle İngilizce, Fransızca ve çeşitli Afrika dillerini akıcı bir şekilde konuştuğu için BM’de 30 yılı aşkın bir süre çok sayıda diplomatik ve yönetimsel deneyimde bulundu.

Gana’nın Kumasi şehrinde 8 Nisan 1938’de doğan Annan, sanatçı ve avukat olan Nani Annan ile evli ve üç çocuk babasıydı. Kumasi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde okuyan Annan yüksek öğrenimini 1961’de Minnesota eyaletine bağlı Saint Paul’de bulunan Macalester Üniversitesi ekonomi fakültesinde tamamladı. 1961-1962 yılları arasında Cenevre’deki Uluslararası ve Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü’nde ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 1971-1972 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yönetim alanında doktora yaptı.

1974-1976 arasında BM’den ayrılan Annan, Gana Turizm Geliştirme Şirketi Genel Müdürü olarak görev yaparken, aynı zamanda Gana Turizm Kontrol Kurulu’nda da çalıştı. Ayrıca 1994 yılında uluslararası toplumun hizmetinde gösterdiği çabalara binaen, kendisine üstün hizmet ödülü veren Macalester Üniversitesi mütevelli heyetinde de görev yaptı. Ayrıca Kaliforniya eyaletindeki Menlo Park’ta bulunan Gelecek Enstitüsü mütevelli heyeti üyesi olan Annan ihtiyar heyetinde de yer aldı.

1990 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgalinin ardından, Annan, 900’den fazla uluslararası personelin ülkelerine geri dönüşünü kolaylaştırmak ve Batılı rehinelerin serbest bırakılması için pazarlık yapmak üzere Irak’a gönderildi. Sonrasında Annan, Irak hükümetini insani yardım alımlarını finanse etmek için petrol satışını görüşmeye teşvik eden ilk kişi oldu. BM’nin Irak ile yaptığı ilk müzakerelerde BM heyetinin başkanlığını yaptı. Bu girişimin ardından, Irak Hükümeti ile BM arasında 1996 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 986 sayılı kararına göre ‘gıda-petrol’ formülünün uygulanması konusunda anlaşma yapıldı.

Kofi Annan resmi görevlerinin yanı sıra, uzun süre uluslararası personelin eğitimi, bakımı ve korunması alanlarında da yer aldı. Aynı zamanda 1987-1995 yılları arasında New York’taki BM Uluslararası Okulu’nun mütevelli heyeti başkanlığını ve 1981-1983 yılları arasında Cenevre’deki Uluslararası Okulu’nun müdürlüğünü yaptı.

Annan, sadece idari, mali ve personel meseleleri ile ilgili değil, aynı zamanda mülteciler ve barışı koruma konularına da odaklanan farklı pozisyonlarda görev yaptı. 1995 Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasının ardından Eski Yugoslavya’daki Birleşmiş Milletler Koruma Gücü’nden (UNPROFOR) NATO liderliğindeki Uluslararası Uygulama Gücü’ne (IFOR) geçişi sürecini denetledi. Annan, BM Genel Sekreteri Eski Yugoslavya Özel Temsilcisi olduğu 1995-1996 yılları hariç, Barışı Koruma Operasyonları Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Bununla birlikte bir yıl boyunca Barışı Koruma Operasyonları Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu pozisyonların hepsinde Soğuk Savaş sonrası dünyayı saran belirsizlik ve karmaşık durumlarla başa çıkmak için getirdiği yeni yaklaşımlarla uluslararası işbirliğini daha önce görülmemiş seviyelere çıkardı. Böyle bir dönem boyunca, Annan, barış gücü ve geleneksel çoklu görev çalışmalarını hem yürütmek hem de BM’nin kapasitesini güçlendirmek için çalıştı. 1989’dan sonra BM tarihindeki 41 misyonun 26’sını Annan kurdu. Kofi Annan, BM barışı koruma operasyonlarını saat başı izleyen ‘Operasyon Merkezi’nin de kurulmasını denetledi. Ayrıca BM’nin barışı koruma operasyonları hazırlıklarını güçlendirmeye odaklanan Annan, BM üyesi devletlerinin birlikleri, ekipmanları ve diğer kaynakları sağlanması için ‘bekleme düzenlemelerinin’ kurulması konusunda söz vermelerini istedi. 30 Kasım 1996’da 62 üye devlet yaklaşık 80 bin bekleme düzenlemeleri kaynağı sağlama konusunda hazır olduklarını teyit ettiler.

Kofi Annan, dünyamızı daha düzenli ve huzurlu hale getirmek için yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Nobel Barış Ödülü’nün verileceği isimleri belirleyen komisyon, BM’nin bugün dünyada barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik çalışmaların ön safında yer alan, küresel ekonomik, sosyal ve çevresel sorunları karşılamayı amaçlayan uluslararası yetenekleri harekete geçiren bir kuruluş olduğunu hatırlattı. Kofi Annan, ödülü kabul ettiğini açıkladığı konuşmasında, “Her şeyden önce barışın peşinden gidilmeli. Çünkü barış, insan toplumunun her bir ferdinin onurlu bir yaşam sürmesi ve güvenli bir ortamın tadını çıkarması için şarttır” ifadelerini kullanmıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube