Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mekke Emiri: Hacı adayları, Terviye gününde Mina’ya başarıyla ulaştı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mekke Emiri ve Merkez Hac Komitesi’nin Başkanı Prens Halid el-Faysal, Terviye gününde Mina mevkiine çıkmaya yönelik planın başarıya ulaştığını, tüm hacı adaylarının Mekke’den diğer kutsal yerlere ulaştığını ve bazılarının da Arafat’a ulaştığını duyurdu. Prens Faysal, Suudi Arabistan liderliğinin bu mübarek günlerde bu seneki tüm hacı adaylarını tebrik ettiğini de belirtti.

Prens Halid el-Faysal, Hac çalışmalarının gidişatını takip etmek üzere dün kutsal yerlere ulaştıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, bazı gelişmelere değindi. Bunların başında, 160 sahte hac kampanyasının tespit edilmesi, Hac ve Umre düzenini ihlal eden 545 bin 907 kişinin tutuklanması ve kuralları çiğneyen 231 bin 911 aracın geri döndürülmesi olduğunu açıkladı.

Prens Faysal’dan İslam alemine tebrik

Mekke Emiri, “İslam, yalnızca İslam ülkelerinde değil, dünyanın her yerinde hayatın tüm aşamalarının ve gereklerinin ilerlemesine olan inanç, ahlak, yardım ve katkıdan faydalanma anlamına gelir. Bu mesajın temsilcisi olanlara tanıklık eden ve onlarla bir araya gelen tüm İslam alemini ve tüm dünyayı tebrik ediyoruz. İslam’ın barış mesajı, tüm eylemlerde, tüm isteklerde ve tüm çağrılarda bu dünyayı barış, sevgi ve yardım dünyası haline getirmeye ve kendi kötülüğümüzün ve düşmanlarımızın kötülüğünün son bulmasına davet eder” ifadelerini kullandı.

El-Faysal, Mekke Kalkınma Komitesi’nin, kutsal topraklarda, yolların genişletilmesi, yaya koridorlarının gölgelendirilmesi, yaya trafiğinin otobüs yollarından ayrılması ve 350 bin hacının ulaşımı için Meşair Treni’nin ve 1 milyon 800 binden fazla hacı adayının ulaşımı için 18 binden fazla otobüsün hazır olmasını da içeren 10 projenin yürütüldüğünü kaydetti.

Mekke Emiri, Sağlık Bakanlığı’nın bu yılki Hac Mevsimi için, kutsal topraklarda 25 hastanenin ve sürekli veya süreli 135 sağlık merkezinin 32 bini aşkın katılımcıyla ve 5 bin yataklı klinik kapasitesiyle donatılması yönündeki hazırlıklarını gözden geçirdi. Bunların yanı sıra 106 saha sağlık ekibinin motosikletler aracılığıyla sokaklarda ve yollarda dolaşarak hacı adaylarına hizmet ettiğini belirtti. Medine hastanelerindeki 23 hacı adayının Sağlık Bakanlığı tarafından donatılmış ambulanslarla hac ibadetini tamamlamaları üzere Hac ve Arafat’a nakledildiğine dikkat çekti.

Prens Halid el-Faysal, Suudi Elektrik Şirketi’nin kapasitesinin bu yılki Hac mevsiminde 17 bin 791 megawatt olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Buna ek olarak, mevcut Hac mevsimi boyunca elektriği artırmak için 13 yeni projenin yürütüldüğünü ve Ulusal Su Şirketi’nin bu mevsim boyunca Mekke ve diğer kutsal mekanlarda 40 milyon metreküp su pompaladığını ifade etti.

Mekke Emiri ayrıca, Belediye ve Köyişleri Bakanlığı’nın, bu yılki Hac mevsiminde çalışmak üzere 23 binden fazla mühendis, görevli, bekçi ve temizlikçiyi görevlendirdiğini duyurdu. Hacı adaylarına hizmet veren toplam askeri ve sivil insan gücünün ve gönüllü ekip sayısının 250 binden fazla olduğunu bildirdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube