Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Terörle mücadelede Libya’ya Arap desteği - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Halid Mahmud

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu bölgedeki makamlara, iki gün önce başkent Trablus’un doğusundaki güvenlik noktasına düzenlenen ve 7 kişinin ölmesine, 10 kişinin de yaralanmasına sebep olan terör saldırısı konusunda şeffaf bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunurken saldırıyı gerçekleştiren faillerin adil mahkemelerce yargılanmasını istedi. Arap Birliği de terörle mücadelede Libya’nın yanında olduğunu vurguladı.

Libya Destek Misyonu iki gün önce yaptığı açıklamada “Gönüllere korku ve nefret tohumları ekme denemelerine karşı Libya halkının yanındayız” denilerek BM’nin birleşik bir Libya kurulmasını sağlayacak; barışçıl ve kapsayıcı bir diyalog yolu ile güven ve karşılıklı anlayışı geliştirecek olan Libya öncülüğünde bir siyasi süreci desteklemeye devam ettiği belirtildi.

BM Libya Destek Misyonu’ndan yapılan açıklamanın devamında Misyon Başkanı Gassan Selame’nin kurbanların aileleri ve Libya hükümetine en içten taziyelerini sunduğunu ve yaralıların en yakın zamanda sağlıklarına kavuşmalarını dilediği belirtildi.

İtalya’nın Trablus Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise saldırıyı çok sert bir şekilde kınadıkları ifade edildi. Büyükelçiliğin twitter hesabından yapılan kısa paylaşımda “Libya’da teröre yer yok” denildi.

Arap Birliği tarafından yapılan ve Birliğin Genel Sekreter sözcüsü tarafından okunan açıklamada “Terörün her türlüsü ile mücadelede ve ülkedeki güvenliğe ve istikrara katkıda bulunacak her adımda Libya’yı tam bir şekilde destekliyoruz” denildi.
Libya Ulusal İnsan Hakları Komitesi ve Arap İnsan Hakları Birliği Libya birimi yaptıkları ortak açıklamada “Libya’daki terör örgütlerinin yok edilmesi; ülkede ulusal birliğin sağlanması, ulusal barış antlaşmasının hayata geçirilmesi ve faydasız erteleme ve çekişmelere bir son verilmesini gerektiriyor” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında DEAŞ’ın büyümesi ve Libya dışından gelen militan sayısında artış olmasının tüm Libya halkının, özelliklede resmi güvenlik ve askeri kurumların yıkık olduğu bölgelerde yaşayanalar için büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekildi.

Libya’da iki gün önce yaşanan terör saldırısının ardından Fayiz es-Serrac Hükümeti’nin İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada genel seferberlik ve kırmızı alarm ilan edildiği duyurulurken kendisine bağlı tüm emniyet organlarının arasında tam bir şekilde hazır olduğunu ve tedbiri elden bırakmayacağı belirtildi. Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac “alçak ve korkak” olarak nitelediği terör saldırısını gerçekleştirenlerin yakalanacağı sözünü vererek Libya’nın terörist olan ve ülkenin istikrarını hedef alan bir düşman ile karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın yerel basından edindiği bilgiye göre Filipinler hükümetinin, geçtiğimiz ay Libya’daki bir su tesisinde kaçırılan 3 Filipinli ve bir Güney Koreli vatandaşın serbest bırakılmasına yönelik yeni bir girişim için bakanlarından birini Libya’nın başkenti Trablus’a göndereceğini açıkladı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Allan Kiitiano, Çevre Bakanı olan arkadaşı Roy Cimatu’nun Libya’yı ziyaret ederek Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin kaçırılan vatandaşlarıyla ilgili mesajını Trablus’taki makamlara ileteceğini belirtti. Kiitiano, söz konusun mesajın Duterte’nin kaçırılan vatandaşların derhal serbest bırakılması konusunda Libya makamlarına yardım etme talebini içerdiğine dikkat çekti.
Filipinler Devlet Başkanı Duterte kaçırılan vatandaşlarının kurtarılmasına yardım etmek amacı ile Libya sahillerine en modern deniz fırkateynlerinden birini göndermeyi planladığını açıklamış, Güney Kore de deniz korsanları ile mücadele operasyonlarına katılan bir geminin rotasını kaçırılanların serbest bırakılmasına yardım için Aden körfezine çevirmişti.

Meçhul bir silahlı örgüt Libya’daki Shwayrif bölgesi yakınlarında 4 kişiyi kaçırmış ve daha sonra yayınlanan bir videoda kimliklerini ve uyruklarını açıklayan 4 kişi Filipinler Devlet Başkanı ve Güney Kore’den yardım istemişlerdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube