Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Dışişleri Bakanı: Hükümet, Cenevre müzakereleri için çalışıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanı Halid Yemani, Birleşmiş Milletler’in (BM) müzakerelere katılacak kişi sayısını duyurmasının ardından hükümetin 6 Eylül’de yapılması planlanan Cenevre müzakerelerine katılacak heyet konusunda gerekli düzenlemeleri tamamlamak için çalıştığını belirtti.

Bakan Yemani Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hükümet heyetindeki katılımcıların sayısı, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki çeşitli bileşenlerinden müzakereciler, uzmanlar ve sekreterlerden 14 üyeyi içerecek. Bu çerçevede Bakan, hükümetin davet almasının ardından “6 baş müzakereci, 3 teknik uzman ve 3 sekreterlik üyesinden” oluşan 12 üyeyi oluşturduğunu ifade etti.

Hükümetin, heyet üyelerini “8 ana uzman, 3 danışman ve 3 sekreter” ile büyütülmesini istediğini duyuran Dışişleri Bakanı Yemani, Yemen hükümetinin şu anda hazırlıkları tamamlamaya çalıştığını ve Cenevre’ye gitmeye hazır olduğunu ifade etti. Bu çerçevede hükümet listesinin önümüzdeki iki gün içerisinde Özel Temsilciler Dairesi’ne teslim edilmesi bekleniyor.

Halid Yemani, Yemen hükümetinin Özel Temsilciler Dairesi ile temas halinde olduğunu, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Hadi’ye ilk davette yer alan tüm yönelimleri desteklediğini ve tartışılacak konular hakkında tam bir anlayışa sahip olduğunu vurguladı. BM Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths’in Avrupa ve BM seviyesinde anlaşmazlıkların çözümü konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduğunu söyleyen Yemani, Griffiths’in geçmişte barış çabaları hususunda yaşanan başarısızlıklar çerçevesinde katılımcılara bağlı olarak farklı düzeylerde istişarelere önem gösterdiğini vurguladı.

Yemen Dışişleri Bakanı, hükümetin Cenevre toplantılarını koordine etmek üzere uluslararası toplumda faaliyet gösteren ortak ve dostlarla tam temas halinde olduğunu belirtti. Bu çerçevede “Bizler ve Yemen için güvenlik, barış ve istikrar isteyen tüm iyi güçler, İran’ın genişlemeci hayallerinin ardındaki darbenin sebep olduğu bu trajediye son vermeye gideceğiz” diyen Halid Yemani, “Yemen halkının talep ettiği çabaları gerçekleştirmek için dost ve ortaklarımızla birlik içinde oraya gideceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan ayrıca, “Cenevre toplantısında tartışılacak genel konular, güven inşa edici uygulamalarla ilgili olan 4 ana unsurun dışına çıkmayacak. Yemen’deki vatandaşların çektiği acıları ele alıp ilerlersek, diğer alanlarda devam edebilmek için büyük bir fark ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

Yemen Dışişleri Bakanı Halid Yemani, bugünkü şartların “esirlerin serbest bırakılmasını ve yüz binlerce Yemenlinin mustarip olduğu insani ikimi çözmeye yardımcı olmayı konuşmaktan daha iyi” olduğunu, bu durumun da Cenevre toplantılarına konu olacağını, çünkü kimsenin bu ikilemin varlığını herhangi bir çözüm olmadan kabul edemeyeceğini söyledi. Bu bağlamda Yemani, “Geçmişte güven inşa edici önlemler aldığımız istişarelerde bulunduk. Husiler, bu önlemleri uygulamayı reddetti. Bu sefer Cenevre’de konuya dair bir atılım gerçekleştirmek için uygun fırsat oluşturulabilir” dedi.

Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ortaya koyulacak ikinci eksen, Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerde devlet çalışanlarına ödeme sorunu ve bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili. Yılda 6,7 milyar doları aşan muazzam kaynaklara sahip olan Husiler, bu konuya dair yaklaşımları reddediyor. BM’deki özel uzmanlar heyetinin raporuna göre, Husilerin kontrolündeki yerel sektöre uygulanan vergi, çifte vergilendirme ve telekomünikasyon vergileri gelirlerine el koyulmakta ve bu fonlar Merkez Bankası’na devredilmemekte. Dünya Bankası, IMF ve Özel Temsilciler Dairesi ile çalışanların maaşlarını ödeyecek ve devlet kaynaklarını Aden Merkez Bankası’na devredecek bir mekanizma bulma konusunda bir süre çaba sarf ettik”.

Vatandaşların yaşam kaynağı olan maaşlarının ödenme problemini çözmek için yaklaşık 1 buçuk yıldır çaba sarf edildiğini söyleyen Yemani, BM ve Kral Selman Yardım ve İnsani Yardım Merkezi (KSrelief) aracılığıyla yardım sağlandığını ifade etti.

Aynı şekilde Bakan, hükümetin Özel Elçi’nin çabalarına 3 ay verdiğini, Hudeyde girişimi kapsamında milislerin geri çekilmesi konusunda da herhangi bir sonuca ulaşılmadığını belirtti.

Darbeci milislerin, Hudeyde sorununu çözmek için ciddi bir sürece girmeye hazır olmadığını söyleyen Halid Yemani, Hudeyde meselesinin BMGK’nın 2216 sayılı kararı uyarınca bir sorun olduğunu belirtti. Yemani, Hudeyde sorununun, büyük problemlerin de çözümünün bir parçası sayıldığını söylerken, Husilerin hala İran’dan gelen emirleri uyguladığını ve barış sürecine girmeyi reddettiğini vurguladı.

Yemen hükümetinin tecrübelerine dikkati çeken Bakan, barış sürecine dair karar almaya hazır olmayan Husilerin, (tam olarak aynı fikirde olmadıkları halde) hükümetin güvenlik ve askeri anlaşmalar imzalamasına rağmen, Kuveyt’teki müzakere masasından kaçtığını hatırlattı.

Yemen Dışişleri Bakanı, BM’nin koalisyonun hedeflerine dair tarafsız olmayan raporlarına da değinirken, Cenevre ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan BM raporlarının, tarafsız olmadığını, Yüksek Komiserliği’n kullandığı dilin hükümete karşı taraflı olduğunu ve darbecilerin suçlarının incelenmediğini savundu. Darbecilerle uyumlu olan, uluslararası yasalara ve BMGK kararlarına itimat etmeyen bu suiistimali reddettiklerini kaydeden bakan, “Çifte standartlar üzerindeki bu ısrar, hükümetin ve darbecilerin Yemen sorununun çözümüne yardım etmeyecek, aksine çatışmaları sürdürecek ve bilinmeyen bir yola sokacaktır. Avrupa’daki bazı tarafların bu tür raporlardaki ısrarı devam edecek. Raporda yer alan bu fikirleri ve yanlış iddiaları çürüterek BM ofisi içerisindeki portreyi netleştirmek için dost kuruluş ve ülkeler aracılığıyla Cenevre’de harekete geçmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Halid Yemani, koalisyonun bu alanları hedef aldığına dair bazı iddialar olduğunu, ancak uluslararası toplumun pazar yerlerinde ve hastanelerde ne olduğunu kanıtlarıyla birlikte tam olarak bildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, Yemen hükümetinin tüm gerekli önlemleri alacağını, darbecilerle bağlantılı kadroları bulunan uluslararası kurum ve kuruluşlara karşı caydırıcı faaliyetler yürüteceğini belirtti.

Öte yandan hükümetin bazı unsurların kontrolsüz davranışlarına taviz vermeye devam etmeyeceğini ve BM’nin düzenli olarak yayınlanan yolsuzluk hikayeleriyle dolu olduğunu söyleyen Yemani, “Genel Sekreterin, kuruluşun performansını ve tarafsızlığını kontrol etmesini istiyoruz” dedi. Bakan, Yemen’deki BM kuruluşlarının bölgede doğaçlama ve rastgele faaliyetler yürüttüğünü iddia etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube