Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemani: Griffiths’in açıklamaları darbecileri memnun etti - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, bugün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in açıklamalarının ‘darbeci Husi milisleri memnun ettiğini ve yaptıklarını akladığını” aynı zamanda ‘meşru hükümetin duruşuyla da çeliştiğini’ söyledi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 6 Eylül’de Yemen hükümeti ve Husiler arasında Yemen konulu istişare toplantılarının başarısızlıkla sonuçlanmasının üzerine Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani bugün Cenevre’de basın toplantısı düzenledi.

Yemen meşru hükümeti adına Cenevre’deki heyetin başkanı Bakan Yemani, basın toplantısında yaptığı açıklamada, müzakereleri başarısızlığa uğratma konusunda Husilerin yaptığı bu hareketin kendileri için yeni bir durum olmadığını belirterek, 2015’ten bu yana örgütün sicilinin bu konuda kabarık olduğunu söyledi.

Hava sahası kapatıldı iddiası yalanlandı

Husi heyetinin gecikmesinde, Mısır ve Sudan hava sahasının kendilerine kapatılmasının neden olduğu öne sürülürken, söz konusu iddia iki ülke tarafından reddedildi.

Husilerin bugüne kadar yapılan müzakere görüşmelerine yönelik tutumunun örgütün Yemen halkına karşı saygısızlığının bir göstergesi olduğunu belirten Yemani, “Dünyayı, uluslararası kararların ve Körfez inisiyatifinin uygulanması konusundaki sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Ayrıca uluslararası toplumun Husiler ile olan ilişkilerinde daha ciddi olacağını umuyoruz” dedi.

“Husiler, uzlaşı çabalarını istismar etti”

Bakan Yemani, Husilerin, meşru hükümetin uzlaşı için harcadığı çabaları ‘istismar’ ettiğini söyledi.

Yemani konuşmasının devamında ise şunları söyledi;
“Husilerin müzakerelere katılmamasına yönelik Griffiths’in sözlerini esefle karşılıyoruz. Griffiths önümüzde Husileri eleştiriyor ama basın toplantısında yaptıklarını aklıyor. Biz, Husilerin kapalı kapılar ardında Birleşmiş Milletler’e söylediklerine inanmıyoruz”

Yemenli Bakan, devletin yeniden inşası için Yemen ordusu ve Koalisyon güçleri tarafından askıya alınan operasyonların devam edeceğini vurguladı.

Griffiths, Sana’ya tekrar gidecek

Öte yandan BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, düzenlediği basın toplantısında, Husiler ile görüşmek birkaç gün içinde yeniden Sana’yı ziyaret edeceğini söyledi. Griffiths, Husiler’in de istişare toplantılarına katılamadıkları için hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

Griffiths, “(Husiler) Buraya gelmek istediler. Biz onları buraya getirebilmek için gerekli koşulları yeterince sağlamadık” şeklinde konuştu.

Husiler’in Cenevre’deki istişare toplantılarına katılmamasının barış sürecinin önünde önemli bir sorun teşkil etmeyeceğinin altını çizen Griffiths, geçmişteki Yemen görüşmelerinde de bu tür lojistik sorunların yaşandığını anımsattı.

Griffiths, taraflar arasındaki bir sonraki istişare toplantılarının ne zaman ve nasıl yapılacağını söylemek için daha erken olduğunu belirtti.

Yemen Dışişleri Bakanı Yemani ise, meşru hükümet heyetinin Husilerin görüşmelere katılmadığından dolayı bugün Cenevre’den ayrılacağını ifade etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube