Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi, İdlib saldırısı için hazırlıklarını sürdürüyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Nezir Rıza-Ankara/Said Abdürrazık

Suriye rejimi ve Rusya, Hama’nın kuzey kırsalı ile İdlib’in güney kırsalında muhaliflerin en önemli kalelerini hedef alan hava saldırılarına devam ediyor.

Bu saldırılar, Şam ve Moskava’nın İdlib ve komşu illerin bazı bölümlerine saldırı hazırlığı içinde olduklarını açıklamalarından itibaren gerçekleştirilen en kapsamlı hava saldırıları olarak nitelendirildi. Ankara ise yaşanan gelişmelerin ardından mülteci dalgasını durdurmak için sınırlarını tamamen kapatmış durumda.

400’den fazla aile evlerini terk etti

Amatör bir kamera tarafından çekilen video, hava saldırılarının ve bombardımanların neden olduğu yıkımı bir kez daha gözler önüne seriyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), hava saldırıları nedeniyle İdlib’in güney kırsalında yer alan köylerde 400’den fazla ailenin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Türkiye’den bölgeye askeri sevkiyat

Bölgede tansiyonun giderek yükselmesiyle birlikte Türkiye ise dün, sınıra yakın İdlib’e yeni askeri sevkiyat gerçekleştirdi. Ankara, İdlib’i hedef alan hava saldırılarının durdurulmasının uluslararası çabalarla mümkün olacağını belirtirken, durumu Moskova ile yeniden görüşmek istediğini açıkladı.

Türkiye yeni bir göç dalgasından endişeli

Suriye topraklarına Kefr Lusin geçidinden giren Türk askeri konvoyu, İdlib kırsalına doğru yöneldi. Dün sabah saatlerinde Suriye topraklarına giren konvoyun tanklardan ve askeri araçlardan oluştuğu ve mühimmat taşıdığı görüldü. Türkiye daha öncede gerilimi azaltma bölgelerinden biri olan İdlib’de inşa etmiş olduğu 12 gözlem noktasına bazı özel kuvvetleri yönlendirmişti. Yerel kaynaklar, Türkiye’nin sınırını tamamen kapattığını ve topraklarını hedef alabilecek bir mülteci dalgasını önlemek için tüm geçiş noktalarına askeri takviye yaptığını bildirdi. Türkiye, nüfusu yaklaşık 3 milyona ulaşan İdlib’den şimdiye kadar yaşanmamış ölçüde büyük bir göç dalgasının topraklarını hedef almasından endişe duyuyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube