Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yakıt fiyatlarına yönelik protestolar, Hindistan’da yolları kapatıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Delhi: Şarku’l Avsat

Benzin ve motorin fiyatlarındaki rekor yükselişe yönelik Hindistan’ın farklı bölgelerinde gerçekleştirilen protestolar, dün ülkenin çeşitli yerlerinde hükümet ofisleri, dükkanlar ve okulların kapatılmasına yol açtı. Göstericiler, bazı yerlerde trenle ulaşımı engelledi, yolları kapattı ve araçları tahrip etti.

Reuters ajansına göre 9 aydan kısa bir süre sonra yapılacak genel seçimler ile bazı eyaletlerde bu yılın sonunda yapılması beklenen seçimlere hazırlık olarak muhalif partiler, milliyetçi Başbakan Narendra Modi hükümetine yönelik rahatsızlıklarını dile getirmek amacıyla ortak bir protesto gösterisi düzenledi.

Muhalif Kongre Partisi’nden aktivistler, protesto yürüyüşüne çıkarak yolları kapattı ve Hindistan’ın doğusundaki Odişa eyaletinde trenlerin hareketini engelledi. Öte yandan diğer muhalif partiler, petrol pazarlama şirketlerinin merkezlerinin dışında protestolar düzenledi. Kongre Partisi lideri Rahul Gandhi, yakıt fiyatlarının yükselmesi ve ülkenin yerel para birimi rupinin değerinin düşmesi konusunda Başbakan’ın politikalarını eleştirdi.

Gandhi, “Rupi, 70 yıl boyunca (bağımsızlığımızı kazandığımızdan beri) hiç bu kadar değer kaybına uğramamıştı. Çiftçiler ve işçiler, tünelin sonunda herhangi bir ışık görmüyor. 15 ila 20 büyük sanayi dışında herhangi bir gelişme yok” şeklinde konuştu.

Göstericiler, lastikleri ateşe vererek Hindistan’ın kuzeyinde Assam eyaletinde trafiği durdurdu. Yetkililer, güvenlik güçlerinin Assam ve Batı Bengal’da birçok kişiyi tutukladıklarını dile getirdi. Televizyon kanallarında yayınlanan videolarda, göstericilerin Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Bihar eyaletinin başkenti Patna’da araçların ve otobüslerin camlarını parçaladıkları görüldü.

İktidar partisinden Türkiye örneği

Modi’nin partisi (Bharatiya Janata), muhalifleri, yakıt fiyatlarının yükselişi ile rupinin gerilmesini gereksiz bir şekilde politize etmekle suçladı. Bharatiya Janata Partisi, yakıt fiyatlarının yükselmesi ve rupinin gerilmesinde, tıpkı Türkiye’de yaşanan ekonomik krizde olduğu gibi, ‘gelişmekte olan piyasaları vuran dış etkenleri’ suçladı.

Adalet Bakanı Ravi Shankar Prasad ise şiddet olaylarını kınadığı konuşmasında, “Bharatiya Janata Partisi, bazı geçici zorluklara rağmen Hint halkının bu protestoyu desteklemediğini düşünüyor” dedi.

Son aylarda Modi’nin popülaritesi azaldı. Büyük ihtimalle Modi’nin partisi olan Bharatiya Janata’nın yönettiği ve bu yıl seçim yapılması beklenen Racastan, Madhya Pradesh ve Çatisgarh eyaletleri ile gelecek yılın başlarında yapılması beklenen genel seçimlerde zorluklarla karşı karşıya kalınacak.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube