Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, DEAŞ’a karşı son operasyonunu başlattı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteklediği Kürt ve Arap unsurların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ kontrolünde kalan son belde olan Deyr-i Zor’un doğusundaki Hecin beldesini ele geçirmek için operasyon başlattı.

SDG tarafından konuya ilişkin yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kuvvetlerimiz, dün (10 Eylül) akşam saatlerinde, Fırat Nehri’nin doğusundaki son operasyonunu başlattı. ‘Terörü Yok Etme Operasyonu’ adıyla başlatılan operasyonda, 4 koldan saldırıya geçen savaşçılarımızın hedefi, DEAŞ terör örgütünü yok ederek, örgütün kontrolünde kalan son belde olan Hecin beldesi ve etrafındaki köyleri ele geçirmektir. Operasyon 35 kilometre uzunluk, 10 kilometre genişliğe sahip bir alanda gerçekleştirilecek.”

Suriye’nin kuzeydoğu ve doğusundaki Haseke ile Deyr-i Zor kırsalının DEAŞ terör örgütünden kurtarılması için başlatılan ‘Cezire Fırtınası Operasyonu’nun bir yılını doldurduğuna ve DEAŞ kontrolündeki bölgelerin tamamına yakının kurtarıldığına değinilen açıklamada, örgütün elinde kalan son belde olan Hecin’in de kurtarılacağı belirtildi.

Açıklama, şu cümlelerle sürdürüldü:

“Operasyona, Deyr-i Zor Askeri Meclisi kuvvetlerinin yanı sıra, sınır birlikleri, özel birlikler, Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) de katılıyor. Uluslararası Koalisyon Güçleri de, operasyona savaş uçaklarıyla hava istihbarat desteği sağlayacak. Bununla birlikte, koalisyon güçlerine bağlı topçu birlikleri, Irak ordusu ile koordineli olarak DEAŞ mevzilerine ön bombardıman gerçekleştirecek.”

Öte yandan, operasyon dün başlarken, bugün, SDG ile DEAŞ militanları arasında, Deyr-i Zor’un doğusundaki el-Bağuz beldesi yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube