Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Zimbabve'de kolera salgını alarmı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zimbabve Sağlık Bakanı bugün yaptığı açıklamada, kolera salgını nedeniyle başkent Harare’de olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Zimbabve Sağlık Bakanı Obadiah Moyo, başkent Harare’de koleradan hayatını kaybedenlerin sayısının 20’ye ulaşması ve kirli sulardan içerek hastalığı kapan insan sayısının 2 bini aşması üzerine salgın alarmı verdiklerini söyledi.

Sağlık Bakanı, kolera salgının Harare Belediye Başkanı ve diğer sağlık görevlilerinin tespiti ile bazı banliyölerdeki açık kuyu ve tesislerin kirlenmesinden sonra meydana geldiğine vurgu yaptı.

Bakan, hastalardan birinin muayenesi esnasında “Harare’de olağanüstü hal ilan ediyoruz. Bu salgın durumunda kolera, tifo ve diğer hastalıklar ortaya çıkabilir. Daha fazla ölü ve yaralı istemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Konuşmasında salgının görüldüğü iki bölgede balık ve et satışlarının yasaklandığına da değinen Moyo, bazı okullarda eğitime ara verildiğini belirtti. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, ülkede 20 kişinin hayatını kaybetmesi ve çeşitli rahatsızlıkların baş göstermesi üzerine Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) ve özel şirketlerden temiz su yardımı talebinde bulunduğu ifade edildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube