Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Huber saldırısının aranan ismi yargı önünde - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

1996 yılının 25 Haziran akşamında ABD, İngiliz, Fransız ve Suudi güçlerinden 2 binden fazla askere ev sahipliği yapan El Huber kompleksinde, patlayıcı yüklü bir tank infilak etmiş, olayda 19 ABD askeri hayatını kaybetmişti. Patlayıcı yüklü tankın sürücüsü olan ve her yerde aranan Suudi Arabistanlı Ahmed İbrahim el-Mugassil, Suudi birlikleri tarafından yürütülen bir operasyonla gözaltına alınarak işlediği suçlar nedeniyle yargı önüne çıkarıldı.

Türünün en şiddetlilerinden biri olarak tarihe geçen bombalama, El Huber kompleksindeki ABD güçlerini hedef almıştı. ABD birlikleri, sekiz kattan oluşan 131 numaralı binada yer alıyor ve binada ABD’ye ait çeşitli unsular da bulunuyordu. Bu birimin görevi, Birinci Körfez Savaşı’nın sonunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından verilen bir karar olan “Irak’ın güneyinde uçuşları yasaklama kararının” uygulanmasını denetlemekti.

Eski FBI şefi Louis Freeh, hatıra defterinde, bu sürecin ilk detaylarını şöyle anlatıyor, “Patlayıcı yüklü tankın sürücüsü Suudi Arabistanlı Ahmed İbrahim el-Mugassil’di. Ağustos 2015’te Suudi güvenlik yetkilileri tarafından Lübnan’daki bir operasyonda ele geçirildi. Mugassil tutuklandığı vakit, beraberinde Ali el-Huri de vardı. Tank, Zahran’da bulunan Kral Abdulaziz üssündeki hedeflenen binanın bitişiğindeki otoparkın uzak köşesinde, 131 numaralı binanın kuzey duvarının hemen önündeydi. Sonra tanktan çıkıp kendilerini bekleyen Caprice Chevrolet model bir arabanın içine atladılar ve tankın bölgeye girebilmesi için yolu açtılar.”

Saldırıda 19 ABD askeri ölürken, farklı milletlerden olan yüzlerce kişi de çeşitli yerlerinde yaralandı.

Şoförün ve yolcunun tanktan inip hızlı bir şekilde arabaya bindiklerini gören binayı korumakla görevli çavuşun alarm zilini çalması, çok sayıda ölümün gerçekleşmesinin önüne geçti. Ardında 10 metre derinliğinde ve 56 metre genişliğinde bir çukur bırakan patlama sırasında binanın iki katı tahliye edilmişti.

Ağustos 2015’te, Suudi güvenlik makamları tarafından gerçekleştirilen bir operasyon ile Ahmed İbrahim el-Mugassil yakalandı.

Suudi makamları, 1997’den bu yana diğer 3 Suudi ile birlikte el-Mugassil’in kendilerine teslim edilmesini İran makamlarından talep ediyorlar.

Teslim edilmesi istenen kişiler ise şöyle: FBI’ın ödül koyduğu 11 Temmuz 1965 doğumlu Ali Said bin Ali el-Huri, saldırıya karıştığı iddia edilen El Ahsa doğumlu İbrahim Salih Muhammed el-Yakub ve ABD Federal Mahkemesi tarafından saldırıya karışmakla itham edilen El Ahsa doğumlu Abdülkerim Hüseyin el-Nasser.

Hizbullah’a ait silahlı bir örgüt kurmakla suçlanan bir Lübnanlı ile birlikte söz konusu 4 kişi, saldırıyı gerçekleştirdikleri düşünülen 13 kişilik Suudi şüpheli listesinde yer alıyor. Listede, 1999 yılında Kanada’da tutuklanan Hani el-Sayig de vardı. Hani el-Sayig, 10 Ekim 1999’da ABD yetkilileri tarafından teslim alındı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube