Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan yeni Hicri yılda barış ve huzur temennisi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında Cidde’deki Selam Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Hicri yılın başlangıcı vesilesiyle dünyadaki gerginliklerin sona ermesi ve krizin bitmesinin umut edildiği ifade edildi.

Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad, Bakanlar Kurulu toplantısının başında bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmelere dair hazırlanan bir takım raporların gözden geçirildiğini dile getirdi.

Barış, huzur ve kazanç

Toplantıda, Hicri 1440 yılına girilmesi vesilesiyle dünyadaki gerginliklerin sona ermesi ve krizin bitmesine yönelik umutların ifade edildiğini kaydeden Enformasyon Bakanı, Arap ve İslam ülkelerinin yanı sıra tüm dünya için hayırlı, bereketli ve istikrarlı bir yıl olması temennisinde bulunduklarını belirtti.

Diğer ülkelerle ilişkiler

Suudi Arabistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yapılan toplantıda, görevine başlayan Pakistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Arif Alvi’ye tebrik dileklerinde bulunuldu.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki meydana gelen saldırılar kınanırken, Afganistan hükümeti, kurbanların aileleri ve Afgan halkına taziye dileklerinde bulunuldu.

Dr. Avad el-Avad, toplantıda ayrıca, Suudi Arabistan hükümeti ile İngiltere ve Kuzey İrlanda hükümeti arasında iki ülke vatandaşlarının vize işlemlerine yönelik mutabakat anlaşmasının onaylanmasına karar verildiğini, bununla birlikte Riyad ile Moskova arasında barışçıl amaçlarla uzay araştırmaları yapılmasına yönelik işbirliğini öngören anlaşmanın onaylandığını bildirdi.

Toplantıda, Suudi Arabistan ile Azerbaycan arasındaki suçla mücadelede işbirliğini öngören protokol onaylanırken, ülkenin iç meselelerine dair bazı kararların alındığını belirtildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube