Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, AB'den mülteci sorunu için destek istedi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Avrupa Birliği’ne (AB), “Suriye’deki savaş sebebiyle ülkesine sığınan mültecilerin onurlu bir şekilde geri dönüşünü ekonomik destek sağlanmasını istedi.

Avn, Lübnan’ın Suriyeli sığınmacıların insani durumlarını gözettiğini mülteci sorununun siyasi sürece endekslenerek sürüncemeye bırakılmasını kabul etmediklerini belirtti.

Avn daha önce de Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü için Rusya’nın hazırladığı planın, dönüşlerin organize edilmesi için bir fırsat olduğunu ifade ederek uluslararası topluma işbirliği çağrısı yapmıştı.

Avn, Lübnan’ın “Suriyelilerin ülkelerindeki güvenli bölgelere dönüşünün kolaylaştırılması ve bu dönüşlerin Suriye’de siyasi çözüme ulaşılması şartına bağlanmaması” şeklindeki tutumuna vurgu yapmış, Suriyelilerden büyük bir grubun dönüş konusunda istekli olduğunu ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Avn, Rusya’nın Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşüyle ilgili hazırladığı planın, dönüşlerin organize edilmesi için bir fırsat olduğunu belirten Avn, Rusya’nın planı için uluslararası topluma işbirliği çağrısı yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 20 Temmuz’da Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşleriyle ilgili önerilerinin ABD’ye gönderildiğini duyurmuştu. Önerilerin, Ürdün ve Lübnan’daki mültecilerin ülkelerine dönmesi için Rus-Amerikan-Ürdün grubunun oluşturulmasını içerdiği kaydedilmişti.

Lübnan’daki Suriyeli mülteci sayısı 997 bin

Cumhurbaşkanı Mişel Avn da 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın planının, yaklaşık 890 bin Suriyelinin Lübnan’dan ülkesine dönüşünü güvence altına aldığını dile getirmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2017 sonunda Lübnan’daki Suriyeli mülteci sayısını 997 bin olarak açıklamıştı.

Lübnanlı yetkililer, bir süredir Suriyeli mültecilere gönüllü olarak ülkelerine dönüş çağrısı yapıyor. Yetkililer, mültecilerin Lübnan’daki sınırlı kaynaklara baskı yaptığını ve mülteciler konusunda uluslararası toplumun desteğinin eksik olduğunu belirtiyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube