Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Varlık Fonu'nun yeni başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’nin Yönetim Kurulu ve Genel Müdür atamaları açıklandı.

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’nin yapısı ve işleyişine ilişkin esaslarda yapılan değişiklikle şirketin Yönetim Kurulu Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’nin Genel Müdürlüğüne ise Zafer Sönmez getirildi.

Türkiye Varlık Fonu’nu 2016 yılında ‘stratejik yatırım planı’ çerçevesinde oluşturdu.

Fon, temelde devlete ait olan varlıklar tarafından finanse ediliyor. Bu varlıkların başında da Türkiye’nin en büyük bankası Ziraat geliyor.

DPA’nın haberine göre Fon’un mevcut durumda, petrol şirketi TP, gaz firması BOTAŞ, iletişim şirketi Türk Telekom, Halk Bankası ve Türk Hava Yolları’na ait hisseleri bulunuyor.

Tahminlere göre, Fon tarafından yönetilen varlıkların değeri 35 milyar dolar değerindeki mülkiyet hakları dahil olmak üzere yaklaşık 160 milyar dolara ulaştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube