Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saudi Aramco deniz sahalarındaki üretimi artırmaya devam ediyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt/Vail Mehdi

Suudi Arabistan’ın dev petrol şirketi ‘Saudi Aramco’ önümüzdeki yıllarda maksimum üretim kapasitesini 12 milyon varil seviyesinde tutmak ve bazı enerji sahalarındaki üretim seviyesi düşüşlerini telafi etmek için denizdeki enerji sahalarından yapılan üretimi artırmaya devam ediyor. Şirket önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan doğalgaz ve petrol üretim projelerine 300 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

General Electric’in şirketi olan petrol ve gaz servis şirketi Baker Hughes ile denizde bulunan Mercan petrol sahasında, yeni kuyular açarak üretimin artırılması için anlaşma yaptığını duyuran Aramco, denizde bulunan Berri petrol sahasının kapasitesini ikiye katlayacağı yeni projesini de açıkladı.

Sefaniye, Mercan, Berri, Zuluf gibi açık deniz petrol sahaları Aramco’nun önümüzdeki yıllarda çalışmalarının sürdürmesi beklenen en önemli enerji alanları. Şirket, Mercan sahasının üretim kapasitesini günde yaklaşık 300 bin varil yükseltmeyi hedefliyor. Zuluf sahasının üretim kapasitesini ise günde yaklaşık 600 bin varile çıkarmayı planlıyor.

Hedef günde 800 bin varil

Aramco geçen yıla dair yıllık raporunda, 23 yıl önce kapatılan Zuluf petrol sahasındaki kuyulardan birini yeniden çalıştırmaya başladığını açıkladı. Bu hamle, şirketin üretim kapasitesini günlük 800 bin varil ile artırmasına yardımcı olacak.

Öte yandan Aramco yalnızca açık denizlerdeki petrol sahalarını geliştirme projeleriyle yetinmedi. Şirketin Hureys petrol sahası geliştirme çalışmalarını bu yıl sonuna kadar günlük 300 bin varille tamamlaması ve sahanın toplam kapasitesini, günlük 1,5 milyon varil Arap hafif ham petrolü üretim seviyesine çıkarması bekleniyor.
Şirketin yıllık faaliyet raporuna göre Aramco, 1930’lu yıllarda ilk üretimin yapıldığı Dammam petrol sahasının üretim kapasitesini de artırmayı hedefliyor. Plana göre, çok uzun yıllar boyunca kapalı olan Dammam petrol sahası, üretim kapasitesini 2021 yılında günlük 20 bin varile, 2026’da 75 bin varile çıkaracak.

Çin şirketi ile üretimi artıma anlaşması

Diğer bir gelişmede ise Aramco dün, Berri petrol sahasında üretimi artırmak amacıyla Berri Artış Programı (BIP) kapsamında iki sondaj adası inşası için Çin Liman Mühendisliği Şirketi ile anlaşma imzaladı. Program, Aramco için belirlenen maksimum üretim kapasitesini koruyarak, 2023 yılının başlarında günde 500 bin varile ulaşan petrol sahasından günde 250 bin varil Arap ham petrolü üretmeyi hedefliyor.

Programda, Ebu Ali Adası’nda yeni bir petrol rafinerisi kurulması ve arazide ham petrol üretimindeki artışa bağlı olarak 40 bin varil hafif bir ham petrolün işlenmesi için Horasaniye Rafinerisi’nde ek tesisler kurulması planları yer alıyor.

Anlaşma kapsamında, Berri’deki üretim kapasitesi adalarını desteklemek amacıyla Kral Fahd Sanayi Limanı’nın (SAJUB) kuzey ve güney taraflarında kıyıya yakın 616 bin 553 ve 263 bin 855 metrekarelik iki adet açık deniz sondaj adası inşa edilecek.

Rus petrol ve gaz şirketi PAO Novatek CEO’su yaptığı açıklamada, şirketin, Aramco ile Rusya’nın kutup bölgesindeki LNG-2 Tesisi Projesi’ne yönelik olası bir yatırımla ilgili görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Şirketin Çin Ulusal Petrol Şirketi’ni (CNPC) projede potansiyel bir hissedar olarak gördüğünü söyleyen PAO Novatek CEO’su Japon Milli Petrol, Gaz ve Metal Anonim Şirketi’nin de (Jogmec), bu konuyla ilgilendiğini bildirdi. Şirketin CEO’su, Rusya’nın doğusundaki Kamçatka bölgesinde inşa edilmesi planlanan yeni LNG tesisinin, Asya pazarlarına ulaşım maliyetini yüzde 7 ile 10 arasında azaltacağını kaydetti.

Aramco’dan petrol taleplerinde artış

Dün Reuters’a açıklamalarda bulunan kaynaklar, Kuzey Asya’dan en az üç petrol müşterisinin ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından etkilenmemek için Suudi Arabistan’dan petrol tedarik edeceğini söylediler.

Basına açıklamalarda bulunmaya yetkileri olmadığı için isimlerinin açıklamasını istemeyen kaynaklar, söz konusu müşterilerin, İran’ın ham petrol ihracatına yönelik 4 Kasım’da başlanması beklenen ABD yaptırımlarının çalışmalarını engelleneceği korkusuyla daha büyük miktarlarda Suudi petrolü satın almayı talep ettiklerini söylediler.

Washington, İran’dan petrolü ithalatçılarından Tahran’ı yeni bir nükleer anlaşma müzakerelerine ve Ortadoğu’daki etkisini sınırlamaya zorlamak için Kasım ayında uygulanacak yaptırımların başlamasından önce petrol ithalatını durdurmalarını istedi.

İran’ın Ortadoğu’da hammadde tedarikinin bir yılı aşkın bir sürede en üst seviyelere çıkması endişelere sebep oldu. Brent petrolün yükselen fiyatı, Avrupa ve Afrika petrolünün Asya rafinerilerindeki maliyetinin artmasına neden olurken ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, Çin’in ABD’den yaptığı petrol ithalatının büyük ölçüde azalmasına sebep oldu.

Buna karşılık Aramco geçtiğimiz hafta, Asya’ya satılan hammaddelerin çoğunun resmi satış fiyatlarını düşürerek, Suudi petrolünün rekabet gücünü artırdı.

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Ortadoğu’daki diğer üreticiler ve Rusya, geçtiğimiz Haziran ayında yapılan bir toplantı sonrasında ihracatın artırılması kararı almıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube