Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Akdeniz’deki ‘Türk ihlallerine’ karşı Kıbrıs’ı destekliyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Muhammed Abduh Hüseyin

Mısır, Akdeniz sularına hakim Kıbrıs’a yönelik, ‘Türk ihlalleri’ adını verdiği eylemleri tamamen reddettiğini açıklarken, bölge zenginliklerinin Birlemiş Milletler Denizler Yasası’na uygun olarak kullanma hakkına sahip olduklarını belirtti.

Mısır Meclis Başkanı Ali Abdulal, dün Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, ülkesinin Kıbrıs’ın söz konusu bölgede elinde bulunan doğal zenginlikleri Birlemiş Milletler Denizler Yasası’na uygun olarak kullanma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Akdeniz’de Türkiye ile anlaşmazlık

Kıbrıs, müttefikleri Mısır ve Yunanistan ile birlikte, Doğu Akdeniz bölgesindeki petrol ve doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle Türkiye ile anlaşmazlığa düştü. Türkiye, Kıbrıs’taki deniz alanlarının Türkiye veya Kıbrıslı Türklerin egemen olduğu bölgelere ait olduğunu iddia ederken, Kıbrıs için arama yapan gemilerin sularda gezinmesine de yasak getirdi.

Akdeniz’deki doğalgaz yataklarının büyük çoğunluğunu elinde bulunduran Mısır daha önce, 2013 yılında Kıbrıs ile imzaladığı deniz sınırları anlaşması gereğince Türkiye’yi bölgedeki ekonomik haklarına dokunmaması konusunda uyarmıştı. Ancak Türkiye bölgede söz sahibi olduğunu belirterek bu anlaşmaya itiraz etti.

Akdeniz için önemli görüşme

Mısır parlamentosundan bir heyet liderliğinde gerçekleşen resmi ziyaret kapsamında Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mısır Meclis Başkanı ve beraberindeki heyeti Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladı.

Temsilciler Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, tarafların görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin çok üst düzeyde olduğu ve bu ilişkileri daha da güçlendirme yönünde çalışmaya karar verdikleri ifade edildi.

“Mısır’ın Kıbrıs meselesinde durumu sabit”

Mısır Meclis Başkanı Abdulal, Mısır’ın Kıbrıs meselesindeki pozisyonunun sabit olduğunu vurgulayarak, anlaşmazlığa bir çözüm bulmaya yönelik adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi. Meclis Başkanı, Kıbrıs’ın herhangi bir yabancı güç veya işgal olmaksızın birliğini yeniden kazanması gerektiğine vurgu yaptı.

Mısır Meclis Başkanı Abdulal, Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris ile Lefkoşa’daki ofisinde bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk düzeyinde bulunduğuna vurgu yapılırken, bu ilişkileri daha da güçlendirme yönünde çalışma yolları ele alındı.

Görüşmede Kıbrıs’ın Mısır’daki yatırımların arttırma çabalarına değinilirken, Abdulal, Kıbrıs Ticaret Odası’nda iki ülke arasındaki ticari, kültürel ve turistik ilişkileri konu alan bir konferans verdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube