Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Juncker: Avrupa küresel bir güç olduğunu göstermeli - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD’nin uluslararası bağlantılardan çekilmesinin ardından Avrupa’nın küresel bir güç olduğunu göstermesi ve uluslararası alanda euronun güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Juncker, Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Fransa’nın Strasbourg kentindeki merkezinde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın dünya sahnesinde daha egemen bir rol oynaması ihtiyacına vurgu yaparak, “AB, birlik halindeyken göz ardı edilemez bir güçtü. Tek ses olduğumuzda, diğer güçlere, kendi gücümüzü dayatabiliriz” dedi.

AB Komisyonu Başkanı, İngiltere’nin AB’den ayrılma referandumu (Brexit) sonrasında birlikten çıkmayı kabul etmesinin yanı sıra Avrupa’da son zamanlarda artan milliyetçi tartışmalara da değindi. Juncker, AP’deki konuşmasında, birlik çağrısı yaptı, bu durumun AB’ye küresel bir güç imkanı olma fırsatı vereceğini söyledi.

Önümüzdeki Mayıs ayında, yeni bir komisyon başkanı seçecek olan AB’deki görevinin son günlerini geçiren eski Lüksemburg Başbakanı Juncker, bir yandan ABD Başkanı Donald Trump’ı, AB’ye karşı başlattığı gümrük vergisi savaşından vazgeçirmeye çalışıyor. Juncker, bu kapsamda, Çin’in AB’yle işbirliğini geliştirmek istediğini de gündeme getiriyor.

Dolar yerine euro ile ödeme

Juncker, ABD’nin dünya ekonomisinin lideri olduğu değerlendirmelerine değindiği konuşmasında, euronun, dünya para birimi olarak daha iyi pazarlanması gerektiğini belirtti. AB’nin yılda 300 milyar euroyu bulan enerji ithalatını, dolarla gerçekleştirmesini de eleştiren Komisyon Başkanı, enerjinin sadece yüzde 2’sinin ABD’den ithal edildiğini anımsattı. Juncker, “Avro, Avrupa egemenliğinin aktif bir aracı olmalıdır. Komisyon bu yılın sonuna kadar avronun uluslararası rolünü güçlendirme amaçlı inisiyatifleri paylaşacak” diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı’ndan Afrika vurgusu

Konuşmasında, AB Komisyonu’nun, Mayıs ayından itibaren Japonya’yla ticari anlaşmasını sonlandırarak Afrika’yla ticari ilişkilere başlamaya hazırlandığını dile getiren Juncker, “Afrika, gerçek ve dengeli bir ortaklık için yardıma ve kalkınmaya ihtiyaç duymuyor” şeklinde konuştu. Juncker, ayrıca, Afrika ile 5 yıl içinde milyonlarca iş imkanı ve öğrenciler ile akademisyenlerin değişim programıyla Avrupa’daki üniversitelere katılması imkanı sağlayacak bir anlaşma önerisinde bulundu.

10 bin ek muhafız önerisi

Afrika’dan Avrupa’ya yönelik göç dalgasına da değinen Juncker, AB gözetiminde, Avrupa’da milliyetçiliğin yükselmesine sebep olan mülteci akımını engellemek için Avrupa sınırlarını ve sahillerini koruyacak 10 bin kişilik bir muhafız birliği oluşturulmasını teklif etti.

Brexit’in ardından İngiltere’yle güvenilir ticari ve güvenlik ilişkileri kurma vaadinde bulunan Juncker, buna rağmen AB’nin İngiltere’nin birlikten çekilme sebeplerine dair henüz yumuşamadığını da sözlerine ekledi.

AB bildirgesinin 7. maddesi

Polonya ve Macaristan’a yönelik AB’nin demokratik ilkelerine uymadıkları yönündeki eleştirilere ilişkin olarak ise Juncker, yasalara saygı göstermeyen üye ülkelere karşı birliğin gerekli adımları atacağını kaydetti. Jean-Claude Juncker, “AB Komisyonu, yasaların çiğnenmesine karşı her türlü önlemi alacaktır. Bazı üye ülkelerde yaşanan gelişmelerden dolayı hala kaygılıyız. Kanun üstünlüğü tehdit altına girdiğinde 7. madde uygulanmalı” şeklinde konuştu.

AB Komisyonu, AB bildirgesinin 7. maddesini, geçmişte Polonya’ya karşı kullanmıştı. Ancak, bu maddenin uygulanmasının, yargı bağımsızlığına zarar verdiği yönünde eleştiriler bulunuyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube