Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den İtalya ve Avusturya'ya ‘göçmenlere yönelik davranışları teftiş heyeti’ - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalyan Dışişleri Bakanlığı, dün, yeni Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, İtalya ve Avusturya’da ırkçı bir sorun olduğu yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Cenevre’deki yeni görevine başladıktan sonraki ilk konuşmasında, İtalya ve Avusturya’da ‘göçmenlere, Afrika kökenlilere ve Romanlara yönelik şiddet ve ırkçılığın keskin biçimde arttığı’ yönündeki iddiaları araştırmak üzere bu ülkelere BM’den görevli heyet göndereceğini açıkladı.

İtalyan hükümeti ise Bachelet’in açıklamasının ‘uygunsuz, adaletsiz ve asılsız’ olduğunu söyledi. İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İtalya’nın göçmenlerin insan haklarını ihmal ettiği iddiaları reddedildi. Açıklamada ayrıca, ülkenin Akdeniz’den gelen binlerce göçmenin hayatını kurtarma sorumluluğunu üstlendiği vurgulandı.

İtalya’da Haziran’da popülist bir hükümetin iktidara gelmesinden bu yana, ülkede göç konusundaki politikalar sıkılaştı. Göçmenleri taşıyan kurtarma tekneleri, İtalya limanlarından geri çevrildi. Bachelet’in açıklamaları, göç karşıtı söylemleriyle bilinen ve İtalya’nın BM’ye sağladığı fonları kesmekle tehdit eden İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini’nin tepkisini çekti.

İtalyan haber ajansları tarafından aktarılan açıklamasında Salvini, “İtalya her yıl BM’ye 100 milyon euro’dan fazla para veriyor. Eğer bu şahsiyetler, İtalyanlara ders vermeye cüret ederse, bu kadar çok para vermeye devam etmenin faydalı olup olmadığını değerlendiririz” diyerek BM’ye gözdağı verdi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise, İçişleri Bakanı’nın açıklamasından farklı olarak tehdide yer verilmedi ama İtalya’nın göçmenleri denizden kurtarma çabalarına, Afrika ülkelerine yaptığı yardımlara vurgu yapıldı. Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) ve BM’ye, Akdeniz’deki göç krizine daha fazla katkıda bulunma çağrısında bulunuldu.

Bakanlığın açıklamasında, İtalya’nın son 1 yılda, kendi topraklarına gelen göçmenlerin sayısını yüzde 80 oranında azalttığı belirtildi. Bu yıl Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmen sayısında yüzde 52’lik düşüş yaşanmasından da ‘gurur’ duyulduğu kaydedildi.

Göçmenlerle ilgili konuşmasını sürdüren eski Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, “Bu tür politik tutumlar ve son zamanlarda yaşanan diğer gelişmeler, hali hazırda savunmasız durumda olan kişiler için yıkıcı sonuçlar doğuruyor” şeklinde konuştu.

Bu açıklamanın, Sicilya’da Afrika kökenli bir grup gence yönelik ırkçı saldırıda bulundukları gerekçesiyle 7 kişinin tutuklanmasından bir hafta sonrasında gelmesi dikkat çekti.

Öte yandan Michelle Bachelet, Avusturya’daki sağcı hükümetin göç politikalarını incelemek üzere Viyana’ya da bir heyet göndereceğini söyledi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ise bu açıklamalara tepki gösterdi. Kurz, “Umarız bu soruşturmanın ardından BM, işkence ve idamın gündemde olduğu, ifade, basın, toplantı ve inanç özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı ülkelere ayıracak zaman ve kaynak da bulur” dedi. Başbakan Kurz konuşmasında ayrıca, Bachelet’in ‘eski bir sosyalist politikacı ve sosyalist enternasyonal hareket üyesi’ olduğuna da vurgu yaptı.

Çipras’tan AB’ye ‘aşırı sağ’ uyarısı

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, gelecek yıl yapılması planlanan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin temel değerler için bir savaş olacağını belirtti ve Avrupa ruhunun korunacağını vurguladı. Çipras, Avrupa yanlısı güçleri radikalizmle mücadelede birleşmeye çağırdı. Yunanistan Başbakanı, AB üyeleri arasında, birliğin temel değerlerine karşı çıkan popülistlerin gücünün artmasıyla göç meselelerine dair görüş ayrılıklarının kritik bir seviyeye yükselmesine dikkat çekti.

AP Genel Kurulu’nda konuşan Çipras, Mayıs ayında yapılması planlanan AP seçimlerinin sıradan seçimlerden daha fazlası olacağını vurgulayarak, bu seçimlerde neo liberal politikalar ve aşırı sağcı popülizme karşı temel ilke ve değerlerin savunulacağını söyledi. Alman Haber Ajansı (DPA) tarafından aktarılan açıklamalarında Çipras, Avrupalı tüm ilerici ve demokratik güçlerin omuz omuza vermesi gerektiğini vurguladı.

Yunanistan’ın radikal güçlerin tehditleri ve ekonomik krizle başa çıktığını belirten Başbakan Çipras, ülkesinin başkaları için de bir model olabileceğini sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın birlik çağrısı yaptığı konuşmasından bir gün sonra ise AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AP Genel Kurulu’nda AB’nin durumu ve geleceği hakkında bir konuşma yaptı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube