Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis, Rusya-Çin askeri işbirliğini uzak görüyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Rusya ve Çin’in uzun vadede askeri koalisyon kurabileceğini düşünmediğini söyledi. İki ülkenin geniş kapsamlı ortak askeri operasyon düzenlemelerine rağmen bir askeri koalisyon kuramayacağını ifade etti.

Mattis, dün düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, “Rusya ve Çin’in gelecekte askeri koalisyon kurmasından çekinmiyor musunuz?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi; “Rusya ve Çin’in geniş kapsamlı askeri tatbikatlar düzenlemesi askeri koalisyon kurdukları anlamına gelmez. İki ülke özel çıkarlarına uygun hareket ediyor ve uzun vadede birleşmelerini mümkün görmüyorum.”

Rusya, dün, Çin ve Moğolistan’ın da katılımıyla 17 Eylül’e kadar devam edecek Vostok-2018 (Doğu-2018) askeri tatbikatını başlatmıştı. Tatbikat, üç ülke arasındaki askeri ilişkileri geliştirmeyi hedeflerken, Rusya’nın doğu sınırlarını korumaya hazır olduğunu gösterme amacı taşıdığı yorumları yapılmıştı.

Moskova ve Pekin arasındaki ilişkiler her zaman temkinli olmakla birlikte, Rus milliyetçiler, Çin’in Rusya’nın doğusundaki maden zengini bölgelere nüfuz kurmak istediğine dair uyarıyor.

2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Batı ülkelerinin ambargo uygulaması üzerine yönünü doğuya çeviren Rusya, 4 bin 200 kilometrelik kara sınırına sahip olduğu Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmeye başlamıştı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, düzenlediği aylık toplantıda, Doğu-2018 tatbikatına dikkat çekerek, tatbikatın bölgesel güvenliği korumaya yönelik olduğunu ve herhangi bir üçüncü ülkeyi tehdit etmediğini söylemişti.

Uzmanlar ise Doğu-2018 tatbikatının, Pekin ve Moskova ile gergin ilişkilere sahip olan Washington’a mesaj içerdiğini iddia ediyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube