Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Woodward’ın kitabı hakkındaki eleştirisini yineledi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Atıf Abdullatif- Londra/ Şarku’l- Avsat

Gazeteci Bob Woodward’ın “Korku: Trump Beyaz Saray’da” adlı kitabı satışa sunulmadan saatler önce, ABD Başkanı Donald Trump, bu kitap hakkındaki eleştirisini yineledi.

Trump geçtiğimiz Pazartesi günü de resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Woodward’ın kitabı saçmalık, bana karşı yapılan saldırılardan sadece biri. Saldırı yağmuru. İsmi açıklanmayan gizli kaynaklara referans veriliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Bob Woodward’ın kitabı, Trump’ın başkanlığını eleştiren ilk kitap olmamasına rağmen, yazarın, 1974 yılında Richard Nixon’ın istifa etmesiyle sonuçlanan Watergate Skandalı’nın ortaya çıkarılmasında da etkin kıdemli bir gazeteci olması, medyada geniş yankı buldu.

Bob Woodward, yeni kitabında Trump’ı, ‘cahil, asabi, şüpheci bir başkan’ olarak niteledi. Yazar ayrıca, Trump’ın yardımcılarının daha büyük felaketlerden sakınmak için ona tahammül etmeye çalıştıklarının altını çizdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise söz konusu kitapla ilgili olarak idare görevlilerinden bazılarının, ABD Anayasasının 25. maddesinde değişiklik yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

Söz konusu madde, uzun ve karmaşık bir sürecin sonunda, yetkisiz olduğu tespit edilirse, ABD başkanının görevden alınması mümkün kılıyor.

AFP’nin haberine göre, Sözcü Sanders, Trump’a destek vererek, maddedeki değişikliğin, başkan olarak seçen yaklaşık 62 milyon kişiye ihanet olduğunu belirtti. Ayrıca Trump’ın seçmenlerinin, onun çalışmalarını anbean takip edip başarılarını takdir ettiğini ifade etti.

Woodward, kitabında ABD Savunma Bakanı James Mattis ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkili ve danışmanlarının Trump’ı sert ifadelerle eleştirdiğini öne sürdü. Adı geçen yetkililer ise vakit kaybetmeden söz konusu iddiaları yalanladı.

Öte yandan, Kongre’deki ABD’li yasa koyucular geçtiğimiz Pazartesi günü yeni mali yılın başlamasından haftalar önce federal hükümetin bir kısmını finanse etmek için harcamalarla ilgili 3 yasa tasarısı üzerinde anlaştı. Söz konusu tasarılar, enerji bakanlıkları, gazileri ve hükümetin yasama organı için yaklaşık 147.5 milyar dolar sağlıyor. Kongre liderleri, ‘minibus’ adı verilen bu projelerin, hafta sonu ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması için önümüzdeki 2 gün içerisinde onaylanmasını umuyor. Yasa tasarılarının yarın Senato’dan geçmesi bekleniyor. Ardından önümüzdeki Cuma günü Temsilciler Meclisi’nden geçirilmesi planlanıyor. Bu ender anlaşmaya Senato ve Temsilciler Meclisi’nde her iki tarafın üyeleri arasında haftalarca süren müzakereler ve sert tartışmalar sonrasında varıldı.

Söz konusu tasarılar, yıllık harcamalarla ilgili olan 12 projeden 3’ünü oluşturuyor. Kongre, yeni mali yılın başlangıcından önce hükümetin tamamen veya kısmen kapatılmasını önlemek için bir anlaşmaya varması gerekiyor.

Mevcut hükümet finansmanı, gelecek ayın ilk gününde saat 12: 01’de sona eriyor. ABD’li yasa koyucular, hükümetin kapatılmasını önlemek için mevcut finanse süresinin bitiminden önce mümkün olduğu kadar federal bakanlık ve ajansı finanse etmek için başka bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

https://turkish.aawsat.com/2018/09/article55432028/trump-woodwardin-kitabindaki-iddialari-yalanladi

https://turkish.aawsat.com/2018/09/article55433542/woodwardun-trump-hakkindaki-kitabindan-rekor-satis

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube