Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB, Rusya’ya yaptırımları 6 ay daha uzattı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) bazı Rus vatandaşlarına ve kuruluşlarına “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehdit eden eylemler”de bulundukları iddiasıyla halihazırda uyguladığı yaptırımları 6 ay daha uzatma kararı aldı.

AB Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, yaptırımların 15 Mart 2019’dan itibaren 6 ay daha uzatılacağı belirtildi. AB’nin yaptırımları 155 kişiyi ve 44 kurumu kapsıyor.

AB’nin kişi ve kurumları hedef alan yaptırımları Ukrayna iç savaşında Rusya’nın müdahalesi iddialarına dayanarak uygulanıyor. Bu gerekçeyle AB ve ABD ilk olarak 2014 yılında yaptırımları açıklamış, bu yaptırımlar yıllardan beri uzatılarak devam etmişti.

AB mahkemesinden “Rusya yaptırımları” kararı

AB Genel Mahkemesi, Rus finans ve enerji sektörüne yönelik ekonomik yaptırımların hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Merkezi Lüksemburg’ta bulunan, Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme, Rosneft, Sberbank, VTB Bank, Gazprom Neft, Vnesheconombank, Prominvestbank gibi çeşitli Rus finans kuruluşları ve enerji şirketlerinin açtığı davayı karara bağladı.

Kararda, “AB Genel Mahkemesi, Ukrayna’daki krizle bağlantılı olarak Rus banka, petrol ve doğalgaz şirketlerine karşı AB Konseyi tarafından kabul edilen kısıtlayıcı tedbirleri hukuken uygun buluyor.” ifadesi kullanıldı.

Karar, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanına götürülebiliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube