Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan MH-60R savaş helikopteri hamlesi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Fehd bin Abdullah el-Gafili, perşembe günü, New York’taki Lockheed Martin savaş uçağı tesisinde üretilecek olan MH-60R tipi savaş helikopterinin açılış törenine katıldı.

Abdullah el-Gafili, törende yaptığı konuşmada, çok görevli (MH-60R) savaş helikopterlerinin istihdam edileceği Suudi Kraliyet Donanması’ndan duyduğu gururu dile getirirken, bölgede huzur ve barışın sağlanması için gerekli bir adım olduğunu ifade etti. Abdullah el-Gafili bu çalışmanın, Savunma Bakanlığı’nın gelecek vizyonunun stratejik hedefleri doğrultusunda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın direktiflerinin uygulanması ve Kral Selman bin Abdülaziz’in desteği ile gerçekleştiğini belirtti.

En son teknolojiye sahip

Gafili, “Bu tür uçaklar en son askeri teknolojiye sahip. Aynı zamanda deniz ve denizaltı savaşları için yüksek muharebe yetenekleri ile ön plana çıkıyorlar. Bu durum, bölgede karşılaşılan tüm zorluklar ve tehditler karşısında deniz kuvvetlerinin gücünü arttırıyor. Ayrıca, bölgedeki deniz güvenliğini güçlendirmek için kardeş ve dost ülkelerin deniz kuvvetleri ile ortaklığa katkıda bulunuyor” dedi.

Öte yandan, Lockheed Martin Gemi ve Havacılık Sistemleri Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dan Schultz, Suudi Kraliyet Donanması ve Lockheed Martin arasındaki ortaklığa övgüde bulunurken, en güvenilir uçaklardan biri olan MH-60R helikopterinin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suudi-ABD işbirliği vurgusu

Schultz, deniz savaş helikopteri projesinin, Krallık’ın güvenliğini artırmaya katkıda bulunacağına ve bölgedeki Suudi kuvvetlerine ayrıcalık sağlayacağına değindi. Şirketinin yükümlülüğünün uçağın teslim edilmesi ile son bulmayacağını belirten Schultz, Kraliyet Suudi Donanması ve ABD Donanması birlikteliğinin gelecekte de devam edeceğini vurguladı.

ABD Deniz Kuvvetleri Uluslararası İşbirliği Programı Direktörü General Francis Morley ise bu başarının işbirliği çabalarının meyvesi olduğuna işaret ederek, Lockheed Martin şirketine ve Suudi kuvvetleri ekibine teşekkürlerini iletti.

“On uçağın Suudi Arabistan’a teslimini duyurduk”

Morley, “Bugün, bir araya gelmek için büyük bir fırsat. On uçağın Suudi Arabistan’a teslimini duyurduk. 2013 yılından bu yana devam eden proje çerçevesinde bugün ilk uçağın açılışı gerçekleştirildi. Bu projenin, Krallık ve ABD arasındaki stratejik ilişkiyi geliştirmek için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Suudi Donanması ve ABD Donanması arasındaki ilişki eskilere dayanıyor. Söz konusu uçakların teslimi ise bu tarihsel ilişkinin bir evrimini temsil ediyor. İki ülkenin deniz kuvvetleri arasındaki ilişki, 1980’den bu yana Suudi donanma filosunun genişlemesine dek uzanıyor. Bugün gerçekleştirilen işbirliği, bu stratejik ortaklığın devam ettirilmesi için büyük bir fırsattır” açıklamasında bulundu.

Proje kapsamında yer alan uçakların yetenekleri hakkında konuşan Morley, “Yüksek kapasiteli bu uçaklar, çeşitli yeteneklerle donatılmıştır. Geliştiriciler ve mühendislerden oluşan bir ekip, projeyi geliştirmek ve böyle özel bir güne ulaşmak yıllarca çalıştı. Bu uçaklar, Suudi deniz kuvvetlerinin verimliliğinin geliştirilmesinde niteliksel bir sıçrama sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kraliyet Donanması’nın bölgedeki rolüne övgü

Uçakları geliştiren ve tasarlayan tüm ekibe teşekkürlerini ileten Morley, “ABD ve Suudi Arabistan arasındaki stratejik ortaklık, bölgede barış ve güvenliğin desteklenmesi adına önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle ABD, başta Suudi Arabistan olmak üzere bölgedeki stratejik müttefiklerini desteklemektedir” dedi.

Morley, bölgede güvenlik ve barışın korunması hususunda Krallık’ın önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, Suudi Kraliyet Donanması’nın gelişiminin bölgedeki lider rolü bakımından oldukça önemli olduğunu belirtti.

Açılış töreninin sonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Fehd bin Abdullah el-Gafili tarafından Lockheed Martin şirketi ile ABD Deniz Kuvvetleri’ne hatıra plaketi verildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube