Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştiriyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Krallığı, Afrika ülkeleri ile sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek için yeni atılımlara imza atıyor.

Suudi Arabistan’ın Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Kattan, Şark’ul Avsat’a, istisna olmaksızın tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirmek için Suudi stratejik planını açıkladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Kattan “Bütün Afrika ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine Suudi liderleri çok önem veriyor. Bu yüzden bu konuyla nasıl başa çıkacağımıza dair çok ciddi bir stratejik plan geliştirmeye başladık” dedi.

Kattan, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in son dönemde Afrika kıtasına 18’den fazla ziyaret gerçekleştirdiğini ve mekik diplomasisi yürüttüğünü” ifade etti.

“Biz şu an doğru yoldayız. Özellikle geçmiş yıllarda gerektiği gibi Afrika kıtasına uyum sağlamadığımız için, fırsatı başkalarına bıraktık. Suudi Arabistan’ın sadece Afrika kıtasındaki büyük ülkelerle değil, kıtanın bütün ülkeleriyle ilişkileri güçlendirmek için güçlü bir isteği var” ifadelerini kullanan Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Afrika’daki Suudi stratejisi hakkında konuştu.

Suudi Arabistan’ın Afrika’ya yardımları Dünyaya anlatılmalı

“Mesele, bizimle ve kıta ülkeleriyle kalkınma projeleri için nasıl yatırım yapılacağıdır” diyen Kattan, Riyad yönetiminin Afrika yardımlarından bahsetti. Kattan “Bu, Dünya kamuoyuna açıklanması gereken bir şey. Birçok insan son yıllarda Afrika’ya yapılan Suudi yardımlarını bilmiyor. Yapılan yardımların rakamları gerçekten de çok büyük. Suudi Arabistan’ın kıta ülkelerine karşı tavrı takdir edilesi” dedi.

Kattan, 2019 yılında, Suudi Arabistan’ın, Suud-Afrika ve Arap-Afrika zirvelerine ev sahipliği yapacağını söyledi. Kattan bu adımların da Riyad’ın Afrika’ya yönelik samimiyetinin kanıtı olduğunu belirtti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube