Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye'de 7 yıllık savaşın ağır bilançosu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejiminin İdlib’e askeri operasyon hazırlığı yaptığı şu günlerde, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) çarpıcı bir rapor yayınladı. Raporda, Suriye savaşının başladığı 2011 yılından bu yana 110 bini sivil olmak üzere toplam 360 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman Fransız basınına verdiği demeçte, sekizinci yılına giren Suriye savaşının 20 bini çocuk, 110 bin 687 sivilin ölümüne sebep olduğunu aktardı. En son 12 Mart 2018’de yayınladığı raporda Gözlemevi, ölü sayısının 350 bin olduğunu bildirmişti.

2011’in Mart ayından bu yana Suriye, rejime karşı barışçıl gösteriler ile başlayıp, kanlı çatışmalara dönen bir savaşa tanıklık ediyor. Çok geçmeden birçok tarafın dâhil olduğu savaşta halk, baskı ve güç kullanımı ile karşı karşıya kaldı.

2011’den bu yana 124 bin rejim savaşçısı öldü

SOHR, ölen siviller dışında hala devam eden savaşta rejim güçlerinden 124 bin yabancı ve Suriyeli savaşçının öldüğünü ifade etti. Ölenler arasında Suriyeli savaşçıların yanı sıra, 2013 yılından bu yana rejim ile beraber savaşan bin 665 Hizbullah askerleri de bulunuyor.

Muhalif, İslami gruplar ve ABD desteği ile DEAŞ’a karşı şiddetli savaşlar yürüten Kürt birliklerden ise 65 bin kişinin öldüğü belirtildi. Ayrıca DEAŞ, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) ve diğer radikal gruplardan yabancı savaşçılar dâhil 64 bin militanın öldüğü ifade edildi.

BM 400 milyar dolar hasar var

İnsan kayıplarının yanı sıra iç savaş, alt yapıda ciddi hasarlar meydana getirdi. Birleşmiş Milletler (BM) geçen ay hasarın 400 milyar dolar olarak tahmin edildiğini açıklarken, nüfusun yarısından fazlasını ülke içinde ve dışında mülteci konumuna düştü.

Rejim, müttefiklerinin özellikle de Eylül 2015’te Rusya’nın askeri müdahalesinin başlaması sayesinde birçok muhalif grup ve savaşçıya rağmen cepheleri tekrar ele geçirerek ülkenin dörtte üçünün kontrolünü sağladı.

İdlib’e askeri hazırlık

Şam yönetimi, müttefiki Rusya ile birlikte birkaç haftadır 3 milyondan fazla kişinin bulunduğu İdlib’e askeri saldırı hazırlığı yapıyor.

BM, İdlib’e düzenlenecek herhangi bir saldırının Suriye savaşının başladığı tarihten bu yana görülmemiş bir insani felaketle sonuçlanacağı hakkında uyarıyor. Ayrıca Perşembe günü yaptığı açıklamada BM, bu ayın başından beri tırmanan saldırıların, 38 bin 500’den fazla kişinin göç etmesine sebep olduğunu bunların 4 bin 500’den fazlasının, bombardımanın azalmasıyla geri döndüğünü aktardı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube