Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çavuşoğlu: YPG, İdlib konusunda rejimi destekleyebilir - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’nin Suriye’deki muhalefetin kontrolü altındaki son bölge olan İdlib’e yönelik olası saldırıda Suriye rejimine yardım edebileceğini söyledi.

“Bu şekilde barış ve huzur getiremeyiz”

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Pakistan’da mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile düzenlediği basın toplantısında, “Terörle mücadele konusunda herkesle işbirliğine hazırız. Ama terör örgütü ile mücadele kisvesi altında ayrım yapılmaksızın sivil, kadın, çocuk herkesin öldürülmesi insani değildir. Bu şekilde barış ve huzur getiremeyiz” ifadelerini kullanarak ülkesinin Suriye’nin kuzeybatısına yönelik ateşkese ulaşmak için çalışmaya devam ettiğini dile getirdi.

“Çabalarımızı sürdüreceğiz”

Bakan Çavuşoğlu, “Önümüzdeki günlerde İran ve Rusya ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Putin ile bir görüşme daha gerçekleştirecek. BM’de de bu çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Esed rejimine karşı çıkan ABD ve Türkiye, Suriye rejiminin Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’e saldırması halinde bölgenin daha da istikrarsız hale gelerek, sivillerin zarar göreceğine dair uyarıda bulunmaya devam ediyor.

YPG, DEAŞ’a karşı savaşında ABD’nin güçlü bir müttefikiyken, Türkiye tarafından ise, ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen ve 1980’lerden bu yana devlete karşı isyan hareketi yürüten PKK’nın bir uzantısı olarak kabul ediliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube