Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan ve Putin, Soçi’de Suriye’yi görüşecek - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önümüzdeki Pazartesi günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek, Suriye’deki durumu değerlendireceği bildirildi.

Ankara yönetimi, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan muhaliflerin son kalesi İdlib’de ateşkes uygulanmasını hedefliyor.

Konuya ilişkin Pakistan’da açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü bir kez daha Putin ile görüşecek” dedi.

AFP’nin haberine göre ise Türk yetkililer, Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmenin Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

İki lider, geçtiğimiz Cuma günü, İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Suriye konulu Rusya-Türkiye-İran üçlü zirvesinde bir araya gelmişti.

İran ve Rusya tarafından desteklenen Esed rejimine bağlı güçler, muhaliflerin kontrolündeki son bölge olan İdlib’e operasyon düzenlemeye hazırlanırken, Erdoğan, Tahran zirvesinde Rus ve İranlı mevkidaşlarını ateşkese ikna etmeye çabalamıştı.

“İşbirliğine açığız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yaptığı açıklamada, “İdlib’deki terör gruplarını tasfiye etmek için herkesle işbirliğine açığız” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, İdlib’de sivillerin yaşadığına dikkat çektiği açıklamasında, “Terör bahanesiyle kadın çocuk demeden sivilleri öldürmek, insani bir durum değildir” şeklinde konuştu.

İdlib’de, Esed rejiminin daha önce ele geçirdiği bölgelerden gelen sivillerle birlikte 3 milyonu aşkın sivil yaşıyor. Bölge, uluslararası toplum tarafından terör örgütü olarak nitelenen Heyet-u Tahriru’ş Şam (eski Nusret Cephesi) ve ılımlı muhalif gruplar arasında paylaşılıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube