Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington ve Tahran arasında ‘Irak restleşmesi’ - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Irak’ın Erbil kentinde İran-Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-i) kampının füzelerle vurulmasıyla ‘düşmana mesaj’ verildiğini söylerken, ABD’de ise Senato’ya, Irak’ta faaliyet gösteren İran’a bağlı silahlı gruplara yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yeni bir yasa tasarısı sunulma hazırlığı yapılıyor.

ABD Senatosu üyesi Cumhuriyetçi David Perdue, Marco Rubio ve Ted Cruz yaptıkları ortak açıklamada, Irak’ta, özellikle Asaib Ehli’l Hak ve Hareket Hizbullah el Nüceba gibi ‘İran’ın desteklediği terörist gruplar’ olarak tanımladıkları İran destekli Şii milis gruplara yönelik yaptırım uygulamak için bir yasa tasarısı sunmaya hazırlandıkları belirtildi.

Söz konusu yasa tasarısı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Irak ve Suriye’de bulunan ve İran Devrim Muhafızları’ndan destek alan milis grupların listesini Senato’ya bildirmesini talep ederken, Cumhuriyetçi Senatör David Perdue, “İran’a bağlı milisler, Amerikan askerlerini öldürdü ve ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını zayıflattı. Irak ve Suriye’nin geleceği hala tehdit altındayken onları özgür bırakmamız mümkün değil” yorumunda bulundu.

Senatör Ted Cruz ise, “Eski ABD Başkanı Barrack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşma, mollalara Ortadoğu’da yayılma fırsatı verdi. Anlaşmanın neden olduğu kayıpları durdurmak için sıkı bir şekilde çalışmaya başladık. Bu durum, yalnızca Tahran rejimine yönelik en ağır yaptırımların uygulanmasını içermiyor, aynı zamanda İran’ın özel ajanlarına karşı bazı adımların atılmasını da öngörüyor” dedi.

Senato üyesi Marco Rubio ise, “İran’ın, Suriye ve Irak’taki tehlikeli ajan ve milisleri, Ortadoğu ve dünya için tehdit oluşturuyor. Hazırlanan yasa tasarısı, bu milislere ve onların ortaklarına yaptırım uygulanmasını kapsıyor. Aynı zamanda, ABD’nin İran rejiminin ihlallerine, füze programına ve dünyadaki terörist faaliyetlerine karşı durduğunu yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’ya konuşan İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Irak’ın Erbil kentindeki İran-Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) kampının füzelerle vurulmasına dair yaptığı değerlendirmede, “Devrim Muhafızları Ordusu’nun teröristlerden aldığı intikam, kirli hedeflerini ve zorbalıklarını İran’a dayatabileceklerini sanan süper güçlere manidar bir mesajdır” dedi.

Caferi, 2 bin kilometre menzildeki hedefleri yüksek isabet oranıyla vurabilecek kapasiteye sahip olduklarını da vurguladı.

Devrim Muhafızları, geçtiğimiz cumartesi günü KDP-İ’ye ait bir kampı füzeyle hedef almış, saldırıda 6’sı lider 16 KDP-İ’li ölmüş, yaklaşık 40 kişi de yaralanmıştı.

İran-Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ), Erbil’deki kampını hedef alan İran saldırısının ABD’ye mesaj niteliği taşıdığını belirtmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube