Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brexit müzakereleri May'in koltuğunu sarsıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılışı (Brexit) konusunda parti içinde yoğun eleştirilere maruz kalan İngiltere Başbakanı Theresa May, siyasi geleceği hakkında yapılan spekülasyonlardan dolayı rahatsız olduğunu söyledi.

Brexit’e 6 ay kala BBC’ye röportaj veren May, kendi siyasi geleceği yerine Brexit anlaşmasını güvence altına almaya odaklandığını söyledi.

27 AB üyesiyle yakın ticari ilişkilerin sürdürülmesini savunan May, “Yapılan spekülasyonlardan dolayı biraz sinirlendim ama bu tartışma benim geleceğimle ilgili değil. Tartışma, İngiltere ve halkının geleceği ile ilgili. Benim odaklandığım şey bu ve hepimizin üzerinde odaklanması gereken şey de budur. AB ile yapılacak bu anlaşma, tüm İngiliz vatandaşlarına fayda sağlayacak. Bizim de bu anlaşmaya ulaştığımızdan emin olmamız gerekir. Bu bizim için çok önemli” dedi.

May, söz konusu röportajda, İngiltere’nin Brexit planını ‘intihar yeleğine’ benzeten eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı da ‘tamamen uygunsuz bir dil’ kullandığını söyleyerek eleştirdi.

Johnson, May’in Brexit stratejisi ile ülkenin anayasası üstüne ‘intihar yeleği’ geçirdiğini, ‘bombanın patlayıcısını’ da Brüksel’in eline verdiğini öne sürmüştü.

İngiltere ve Avrupa Komisyonu, Kasım ayı başlarına kadar Brexit anlaşmasına varmayı umuyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube