Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistinli gençten ABD vatandaşı özel güvenlik görevlisine bıçaklı saldırı: 1 ölü 1 yaralı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli Halil Cebarin (17) adlı bir genç Batı Şeria’da düzenlediği bıçaklı saldırı sonucu Ari Fuld (45) adlı özel güvenlik görevlisi Yahudi yerleşimciyi öldürdü 1’ini ise yaraladı.

İsrail Polisi, Filistinli gencin Batı Şeria’daki Efrat Yahudi yerleşim biriminde bir alışveriş merkezinin önünde bıçaklı saldırı düzenlediğini açıkladı.

Açıklamaya göre Cebarin, Efrat Yahudi yerleşim birimi yakınlarındaki bir ticaret kompleksinin önünde bekleyen bir özel güvenliğe saldırdı.

 

Ari Fuld

Saldırı görüntülerini içeren güvenlik kameralarının kayıtları ise kamuoyunda yayınlandı.

Batı Şeria’daki Filistin Polisi ise saldırganın yaralı olarak ele geçirilerek tutuklandığını bildirdi.

Saldırganın el-Halil kenti yakınlarındaki Yatta köyünde ikamet eden 17 yaşındaki Halil Cebarin olduğu belirlendi.

Saldırıda ölen Ari Fuld (40) özel güvenlik alanında çalışıyordu.

Fuld, İsrail askerlerine destek sağlayan bir kurumda görevliydi. Kendisini de “İsrail Muhafızı” olarak tanımlıyordu.

Hemen ardından, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yerleşimcinin ölümünden dolayı üzüntülerini dile getirdi. Bunun bir felaket olduğunu söyledi.

ABD’nin Kudüs Büyükelçisi David Friedman, ABD ve İsrail çifte vatandaşlığı bulunan “Fuld’un kahramanlığının ABD ve İsrail halkların gerçek ruhunu gösterdiğini” söylerken, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise ABD vatandaşı Fuld’un ölümünden dolayı yerleşimcinin ailesine ve tüm ABD halkına başsağlığı diledi.

 

Halil Cebarin

Ramallah yönetimi saldırıyla ilgili sessiz kalırken Hamas saldırganı tebrik etti.

Hamas Siyasi Büro üyesi Husam Bedran, “Bu kahramanlık operasyonunun, El Aksa Camii’ne yapılan saldırıların kırmızı bir çizgi olduğunu doğruladı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Onlarca Yahudi yerleşimci dini bayramlarını gerekçe göstererek El-Aksa Camii avlusuna girdi.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’nın güneybatı bölgesindeki Fas (El-Meğaribe) Kapısı’nı Yahudilerin girişi için açtığını belirtti.

Dibs, Aksa’ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin kışkırtıcı eylemlerine dikkati çekerek, “Bir grup Fanatik Yahudi, Harem-i Şerif’in içinde Talmudik ayinler düzenledi ve provokatif eylemlerde bulundu.” ifadelerini kullandı.

Fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’in hürmetini ihlal ettiğini vurgulayan Dibs, 114 Yahudi’nin İsrail polisi eşliğinde sabah saatlerinde kutsal mabede girdiğini aktardı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi daha önce yaptığı açıklamada, İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’teki eylemlerine ve Talmudik ayinlerine göz yumduğu uyarısında bulunmuştu.

Çarşamba günü başlayacak olan Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur (Kefaret günü) ve ardından bir hafta sürecek olan Sukot Bayramı (Çardaklar Bayramı) münasebetiyle fanatik Yahudiler, sık sık “Tapınak Tepesi” olarak isimlendirdikleri Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrıları yapıyor.

Yahudilerin baskınları 2003’te başladı

Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi, İsrail polisinin tek taraflı aldığı kararla 2003’te başladı.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin tüm baskılarına rağmen, İsrail makamları baskınları sürdürmekte ısrar ediyor.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere Mescid-i Aksa’nın güneybatı duvarında bulunan El-Meğaribe Kapısı’ndan Harem-i Şerif’in avlusuna giriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa’da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube