Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: İran’ın teröre verdiği destekle mücadele edilmeli - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, dün, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında Cidde’deki Selam Saray’ında toplandı.

İran’ın bölgedeki terör gruplarına verdiği destekle mücadele vurgusunun yapıldığı toplantı sonrası, “İran terörün en çirkin tezahürlerini gösteriyor, bununla mücadele etmek gerekiyor” açıklaması yapıldı.

Toplantıda, İran’ın Arap ülkelerinin içişlerine açık bir şekilde müdahale ettiği ve terör gruplarına verdiği desteğin durdurulması gerektiği belirtildi. Ayrıca İran’ın, en çirkin yöntemlerle uyguladığı terör eylemlerinin dayanışma ve yardımlaşma içinde bir mücadeleye ihtiyaç duyduğu ifade edildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, ayrıca Suudi Arabistan’ın terörle mücadele konusunda sarf ettiği çabalara dikkat çekilerek, terörü ortadan kaldırmak için uluslararası toplumla işbirliği vurgusu yapıldı.

Kral Selman bin Abdulaziz, Cidde kentinde bir araya gelerek barış anlaşması imzalayan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ile yaptığı görüşmenin sonuçlarına dair toplantıda bilgi verdikten sonra, bu tarihi olay nedeniyle iki ülkeyi kutlayarak, bu anlaşmanın aralarında yakın işbirliği ve dostluk için güçlü bir temel oluşturacağını söyledi.

Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Dr. Avad Al-Avad, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda Etiyopya ve Eritre arasında 20 yıldan uzun süredir devam eden ihtilafı sona erdirmek için Suudi Arabistan’ın yürüttüğü çabalara övgüde bulunulduğunu belirtti.

Mısır’ın başkenti Kahire düzenlenen 150. Dışişleri Bakanları toplantısında İran ile yaşanan krizi ele almanın yolları ile ilgili olarak kabul edilen kararların taraflarınca memnuniyetle karşılandığını aktaran Dr. Avad, ayrıca Irak, Mogadişu ve Afganistan’da meydana gelen terör saldırılarının kınandığını dile getirdi.

Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işlerine yönelik bir takım kararlar alındığını da sözlerine ekledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube