Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi-Pakistan zirvesinde ‘işbirliği ve bölgedeki durum’ ele alındı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Cidde’deki Selam Sarayı’nda Pakistan Başbakanı İmran Han’ı kabul etti.

Görüşmede taraflar, iki ülke arasındaki yakın ilişkileri, çeşitli alanlardaki gelişmeleri ve bunların her alanda güçlendirilmesi ile bölgesel arenadaki son gelişmeleri gözden geçirdi.

Kral Selman bin Abdülaziz ve Pakistan Başbakanı İmran Han arasında gerçekleşen görüşmede, Mekke Bölgesi Valisi Prens Halid el-Faysal bin Abdülaziz, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz’in danışmanlarından Prens Mansur bin Mutaib, Kraliyet Mahkemesi Başkanı Halid El İssa, Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, Maliye Bakanı Muhammed el-Cidran, Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad ve Suudi Arabistan’ın İslamabad Büyükelçisi Nevaf Maliki hazır bulundu.

Pakistan heyetinde ise Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi, Maliye Bakanı Esed Ömer, Bilgi ve Basın Bakanı Fuad Ahmed, Başbakan Danışmanı Abdürrezzak Davud, Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkanı Korgeneral Navid Muhtar ve Pakistan’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi Han Hişam bin Sıddık yer aldı.

Daha sonra Han ve beraberindeki Pakistan Heyeti, Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

İki ülke arasındaki tarihsel ilişkiler ve bu ilişkileri çeşitli alanlarda güçlendirmenin yollarının yanı sıra, bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede Veliaht Prens, İmran Han’ı başbakanlık seçimlerini kazanması dolayısıyla tebrik etti.

Veliaht Prens ve Pakistan Başbakanı arasındaki toplantıda, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, İslami İşler, Davet ve İrşad Bakanı Dr. Abdullatif Âl-i Şeyh, Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasabi, Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Bakanlar Kurulu Müsteşarı Yasir Remyan, İstihbarat Başkan Yardımcısı General Ahmed Asiri, Suudi Arabistan’ın İslamabad Büyükelçisi ve Pakistan Başbakanı’na eşlik eden resmi heyet de hazır bulundu.

Cidde’deki Selam Sarayı’nda Pakistan Başbakanı İmran Han’ı karşılayan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’e Mekke Bölgesi Valisi Prens Halid El Faysal bin Abdülaziz de eşlik etti.

Pakistan Başbakanı için resmi bir resepsiyon töreni düzenlendi. Daha sonra Han ve beraberindeki heyetinin onuruna, prenslerin ve üst düzey yetkililerinde hazır bulunduğu bir öğle yemeği verildi.

Öte yandan, Cidde’den ayrılmadan önce İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin ile bir araya gelen Pakistan Başbakanı İmran Han, karşılıklı bir takım ortak meseleler, İİT üye devletleri arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinin önemi, safların birleştirilmesi, ortak İslami çalışmaların etkinleştirilmesi, dünyada üzerindeki Müslüman azınlıkların durumu ve İslamofobi olarak bilinen olgunun incelenmesi gibi meseleler üzerine görüşmelerde bulundu.

Yusuf bin Ahmed el-Useymin tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, Pakistan’ın, teşkilatın çeşitli projelerindeki kilit rolü ve özellikle Suudi Arabistan’ın üye devletler arasındaki belirgin konumu vurgulandı.

Ayrıca İslamabad’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın gündemindeki birçok konuya verdiği öneme dikkat çekildi. Ayrıca Pakistan Başbakanı’nın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ortak İslami eylem üzerinde oldukça önemli bir olumlu etkisi olduğunu belirtti.

Açıklamanın devamında İTT’nin Pakistan’ı destekleme konusundaki kararlı duruşunu ve Jammu ve Keşmir hususundaki meşru taleplerini desteklediğine dikkat çeken el-Useymin, bu konuda uluslararası forumlarda Pakistan ile ortak çalışmalarının devamlılığını vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube