Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Füze yeteneklerini geliştirme, İran’ın egemen bir hakkıdır - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, ABD’nin “İran nükleer ve balistik füze geliştirme programlarını görüşmek üzere yeni müzakerelerin gerekli olduğu” ifadelerine şiddetle karşı çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, konunun “baskı, yaptırım ve sindirme politikası” uygulanmadan siyasi görüşme masasına taşınabileceğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ülkesinin “Tahran’ın füze yeteneklerini geliştirme programına” dair tutumuna bağlı olduğunu ve bu programların “dikte etme mantığıyla önüne geçilemeyecek” egemen bir hak olduğunu vurguladı.

Ryabkov, “Füze yeteneklerini geliştirme, İran’ın egemen bir hakkıdır. Bu alandaki tüm meselelerin, siyasi ve askeri baskılardan uzaklaşması gerekiyor” dedi.

Rus haber ajansı RIA Novosti tarafından aktarılana göre Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Her zaman uluslararası ilişkilerde, diyaloglarda müzakere ve anlaşmalar yoluyla her türlü sorunun çözülmesi çağrısı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. Rusya’nın İran nükleer anlaşmasına ve ABD’nin bu bağlamda bulunmaya çalıştığı konuma büyük bir ilgi gösterdiğini söyleyen Ryabkov ayrıca, Moskova’nın Tahran füze programını “İran’ın egemen bir hakkı” olarak gördüğüne dikkati çekti. Sergey Ryabkov, “Bu program, bu devletin güvenlik çıkarlarını güvence altına alma aracıdır” şeklinde konuştu.

Ancak Rus diplomat, Tahran’ın masaya koyulmasında mutabık kalındığı halinde konuyu tartışmak için açık bir kapı da bıraktı. Ryabkov, tarafların, (bir yanda ABD ve müttefikleri, diğer yanda İran) konuyu müzakere masasına yeniden taşımaya istekli olması halinde tarafsız bir tutum sergileyeceklerini vurguladı. Sergey Ryabkov, “Tek bir şey biliyoruz, askeri veya ekonomik baskı uygulama çabaları, bir sonuca varmayacak” şeklinde konuştu.

Ryabkov, “Herhangi bir anlaşma, her iki taraftan çözüm ve tavizlerin dengesiyle olur. Bu alanda farklı seçenekler ortaya koyanlar da böyle olmalıdır” dedi.

Öte yandan ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, ülkesinin “balistik füze geliştirme” ile ilgili nükleer programlar da dahil İran ile yeni bir anlaşma imzalamaya çalıştığını belirtti. Hook, ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İranlı yetkililerle görüşme konusundaki açıklamalarına rağmen, Tahran’ın müzakerelerle ilgilenmediğine dikkati çekti.

Brian Hook, “Washington, İran ile müzakerelere hazır olduğunu açıkça söyledi. Ancak “Devrim Rehberi” Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif müzakerelerle ilgilenmiyor. Bu onların tavrı ve buna saygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Washington’un Avrupalı şirketlere ‘İran pazarından geri çekilmeleri’ için uyguladığı baskıyı eleştirdi. Gazetecilere röportaj veren Sergey Ryabkov, “Bazı büyük Avrupalı şirketlerin, ABD’nin baskısı altında kendilerini korumak için İran’la işbirliği yapmayı reddetmesi kabul edilemez” dedi.

Avrupa iş sektörü, özellikle de ABD’de iyi ilişkilere sahip küçük işletme ve şirketler, İran’da veya İran ile faaliyetlerini durdurma ya da kısıtlama dahil, ABD baskıları karşısında kendilerini güvence altına almayı tercih ediyor.

Ryabkov, Rusya’nın ABD yaptırımlarına karşı “savunma duvarı inşa etmek” ve Washington’un İran nükleer programı hususundaki anlaşmayı engelleme girişimlerine karşı çıkmak için İran ile işbirliğini devam ettirdiğini söyledi. Sergey Ryabkov, ‘Rossiyskaya Gazeta’ gazetesine verdiği röportajda, “Özellikle yarın itibariyle önümüzdeki günlerde, İran ile yoğun bir şekilde temaslarımızı sürdürecek ve İranlılarla çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bölgesel sınırlar dışındaki ABD yaptırımlarına karşı Çin ve diğer ülkelerle de savunma inşa etmek için çabalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Rus yetkili, Moskova’nın “ABD’nin ortak eylem planını zayıflatmak” için çalıştığına da dikkati çekti.

Öte yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, ülkesinin ABD yaptırımlarına değinmeksizin enerji alanında İran ile işbirliğini sürdürmeyi planladığını belirtti. Novak, “Moskova ve Tahran, tüm enerji sektörü alanlarında işbirliğimizi sürdürmek için ortak mekanizmalar bulmaya çalışıyor” dedi.

Rus şirketlerin bağımsız olarak çalıştığını söyleyen Rusya Enerji Bakanı ayrıca, “Yaptırımlar henüz uygulanmazken, ortaya çıkacak belgelere dayalı bir değerlendirme yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube