Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çin’den ABD’ye yaptırım tepkisi: Ya geri çekin ya da sonuçlarına katlanın - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Çin’e S-400 alımı nedeni ile aldığı yaptırım kararının ardından, Çin, ordunun silah ve teçhizattan sorumlu birimi olan Teçhizat Geliştirme Departmanı’na (EDD) dayatılan yaptırımları geri çekme çağrısında bulunarak, aksi takdirde ABD’nin bunun sonuçlarına katlanacağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang basın açıklaması yaparak, ABD’ye Pekin’e yönelik yeni yaptırımını bir an önce kaldırması yönünde uyarıda bulundu.

Shuang, “Çin, ABD’nin mantıksız eylemleri nedeniyle güçlü bir öfke duyuyor. ABD’yi hatalarını bir an önce düzeltmesi, yaptırımları kaldırması için uyarıyoruz. Aksi takdirde ABD bunun sonuçlarına katlanacak” dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Rybakov ise, ABD’nin dünya istikrarını tehdit ederek ‘ateşle oynadığını’ söyledi.

“Ateşle oynamak aptallık”

Rybakov, “Düşüncesiz bir şekilde sarstıkları dünya istikrarı gibi bir kavramı düşünseler iyi olur. Ateşle oynamak aptallık, çünkü bu tehlikeli olabilir” diyerek yaptırım kararını eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin ordusunun silah ve teçhizattan sorumlu birimi olan EDD’nin Rusya’nın ana silah ihracatçısı olan Rosoboronexport şirketinden alımlar yapması nedeniyle yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Bakanlık, söz konusu yaptırımların 2017 yılında 10 adet SU-35 savaş uçağı ve 2018’de S-400 adet karadan havaya füze sistemi satın alınmasıyla ilgili olduğu bilgisini vermişti.

ABD’nin ‘Katsa Yasası’ kapsamında yaptırım listesine, Rus ordusu ve istihbaratıyla ilişkili 33 özel ve tüzel kişi de dahil edilmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube