Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov: Asıl tehlike Fırat'ın doğusunda - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi mutabakatına ilişkin yaptığı açıklamada, Rus ve Türk askeri yetkililerin önceki gün İdlib’deki silahsızlandırılmış bölgenin kesin sınırı üzerinde mutabakat sağladığını, Soçi’de varılan anlaşmaya dair sürecin aktif şekilde ilerlediğini söyledi.

Suriye meselesi ve Soçi mutabakatına ilişkin bir soru üzerine Sergey Lavrov, asıl tehlikenin ABD’nin kontrolü altında yasa dışı faaliyetlerin gerçekleştirildiği Fırat’ın doğusunda olduğunu vurgulayarak, “Rusya ile Türkiye’nin İdlib konusunda yaptığı anlaşma, her şeyden önce terör tehdidinin ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir anlaşmadır” ifadesini kullandı.

Soçi mutabakatına ilişkin soru üzerine Lavrov, “Bu elbette ara adım, fakat sadece bir silahsızlandırılmış bölge kuruluyor. Ama bu aynı zamanda gerekli bir adım, zira bu bölgenin kurulması, İdlib gerilimi azaltma bölgesinden Suriye ordusu mevzilerine ve Hımeymim’deki Rus üssüne saldırıları önleme imkanı sağlayacak. İdlib anlaşması, her şeyden önce terör tehdidinin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. Nusra Cephesi militanlarının ve tüm ağır silahların ekim ortasına doğru silahsızlandırılmış bölgeden çıkması gerekiyor. Rus ve Türk askeri yetkililer, önceki gün İdlib’deki silahsızlandırılmış bölgenin kesin sınırı üzerinde mutabakat sağladı. Dolayısıyla, Soçi’de varılan anlaşmanın süreci, son derece aktif bir şekilde ilerliyor.” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına ilişkin bir soruyu da cevaplayan Lavrov, yaptırımları “ABD’nin kirli rekabetinin bir göstergesi” olarak nitelendirerek, “ABD’nin yaptırımları artık bizi şaşırtmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

https://turkish.aawsat.com/2018/09/article55436031/idlib-anlasmasinin-5-olumlu-6-olumsuz-yani

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube