Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, nükleer reaktörlerinin savunmasını güçlendirdi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar perşembe günü, İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’nde, Dimona’daki İsrail nükleer reaktörünün çevresindeki askeri savunmanın güçlendirilmesine karar verildiğini bildirdi. Bunun rutin bir ihtiyati tedbir olmadığını belirten kaynaklar hamlenin İran’ın bölgedeki prestijine zarar verdiğine ilişkin alınan bilgiler sonucu yapıldığını kaydetti. Kaynaklara göre Suriye’deki İran üslerine doğrudan yapılan saldırılar nedeniyle Tahran, başta İsrail’in nükleer reaktörleri olmak üzere çeşitli noktaları vurmak için hazırlıklarına başladı.

Kaynaklar, böyle bir senaryo karşısında en büyük tehlikenin nükleer reaktörler olduğunu belirtti. Füze ile hedef alınmaları durumunda çalışanların tahliyesi ve radyoaktif madde sızıntısının önlenmesi amacıyla tüm ilgili güvenlik hizmetleri ile işbirliği içinde büyük bir askeri eğitim düzenlediğini bildirdi.

İsrail İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz ise bu önlemlerin olağan olduğunu ifade ederek İsrail’e karşı her zaman bir tehdit olduğuna dikkat çekti. Katz “Böylece tüm stratejik noktaları koruma altına almaya başladık” dedi.

Söz konusu kaynaklar, İran’daki şüpheli gelişmelere de işaret ederek İsrail’e yönelik saldırıların İsrail’i düşmana cevap vermek için daha istekli ve hazır olmaya ittiğini belirtti.

İsrail Atom Enerjisi Komisyonu (IAEC) Direktörü Zeev Snir, salı günü Viyana’da düzenlene Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun 62’inci Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada İsrail’in nükleer tesislerini korunmanın ve savunmanın yanı sıra tehditlere karşı mücadele etme amacıyla güçlendirildiğini belirtti. Snir konferansta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İran ve vekillerinin İsrail’in nükleer tesislerine saldırmaya yönelik açıktan yaptıkları ve defalarca tekrarladıkları tehditleri görmezden gelemeyiz. Bu çirkin tehditler, İsrail’in Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) güvenlik talimatlarına uygun olarak derhal harekete geçmesini, nükleer tesislerini korumasını ve savunmasını sürdürmesini gerekli kılıyor.”

Snir, Tahran ve Şam’ın Ortadoğu ve tüm dünya için büyük bir tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Uluslar arası arenaya güçlü eylem çağrısında bulundu. Suriye’nin Deyrizor’da İran’ın ve Kuzey Kore’nin yardımıyla gizli bir nükleer reaktör inşa ettiğini söyleyen Snir, Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin BM’ye bağlı UAEA tarafından denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu perşembe günü Batı Kudüs’te, 1973’ün ekim ayında Mısır ile yapılan Arap-İsrail Savaşı’nda öldürülen İsrail askerleri için düzenlenen programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Savaştan kaçınmak için her türlü çabayı göstermeliyiz. Ama savaş bize dayatılırsa, bizi yok etmek isteyenlere karşı tüm gücümüzle hareket edeceğiz. Ekim savaşından çıkardığımız dersler halen zihnimizde. İsrail’in güvenlik çıkarlarını korumak için çalışıyoruz. Ancak bizi yok etmek isteyenlere karşı tüm gücümüzle hareket edeceğiz. Özellikle İsrail’e karşı yıkım çağrısı yapan İran’dan gelecek tehditlere karşı kendimizi korumalıyız.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube