Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNICEF: Yunan adalarındaki mülteci sayısında artış sürüyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Ege Denizi’ndeki Yunan adalarındaki mülteci ve göçmen sayısında ciddi bir artış yaşandığını söyledi.

UNICEF bugün Berlin’de yaptığı açıklamada bu yılın başından ağustos ayına kadar yaklaşık 7 bin çocuğun ve gencin deniz yoluyla Türkiye’den Yunanistan’a göç ettiğini, 2017 yılına kıyasla mülteci sayısında yüzde 32 oranında artış görüldüğünü belirtti.

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, geçmiş yılların istatistiklerine dayanarak, önümüzdeki aylarda bu sayıda bir artış beklendiği, Yunan adalarındaki sığınaklarda durumun daha zor ve tehlikeli hale geldiği vurgulandı. UNICEF yaptığı yazılı açıklamada tahminlere göre şu anda yaklaşık 5 binden fazlası çocuk olmak üzere 20 bin 500 mültecinin ve göçmenin Yunan adalarındaki göçmen kabul ve barınma merkezlerinde, sağlıksız koşullar altında yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti.

UNICEF bazı durumlarda 70 kişinin bir tuvaleti paylaştığını ve bu durumun kötü kokuya ve kanalizasyon atıklarının yayılmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Yunan yasalarına göre mülteciler ve göçmenler söz konusu merkezlerde 25 güne kadar tutulabiliyor. Ayrıca bu süre içinde kabul işlemleri de tamamlanmak zorunda.

Ancak UNICEF yaptığı açıklamada bazı çocukların kalabalık ve donanımsız barınaklarda bir yıldan fazla tutulduğu bilgisini verdi.

UNICEF’in Yunanistan’daki sığınmacı ve düzensiz göçmenlerden sorumlu Koordinatörü Lucio Melandri, başta çocuklar olmak üzere Yunan adalarındaki tüm sığınmacılara ve göçmenlere bir an önce elverişli barınma koşulları, koruma, sağlık ve diğer temel hizmetlerin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Yunan yetkililer, binlerce mülteci tarafından düzenlenen gösterilerin ardından Midilli ve Sisam adalarındaki göçmenleri ülkenin batısına nakletmeye başlandığını duyurdu.

Melandri, Mora Kampı’nda yaptığı konuşmada buradaki yaklaşık 100 göçmenin ülkenin batısındaki Epir bölgesindeki Filippiada Kampı’na gönderildiğini, hafta sonuna kadar 2 bin kişinin daha nakledileceğini bildirdi.

Son aylarda, çok sayıda sivil toplum kuruluşu 9 bin kişi ile Avrupa’daki en büyük mülteci kampı olan Mora Kampı’ndaki yaşam koşullarını eleştirmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube