Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan prensleri, ülkenin kuruluş yıldönümünü kutladı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan prensleri, ülkenin ulusal gününün yıldönümünde geçmişin ve bugünün gururu çerçevesinde “Krallığın kuruluş destanına, Kral Abdulaziz bin Abdurrahman bin Faysal el-Suud’un Suudi Arabistan’ın kuruluşunda oynadığı role ve ekonomik, kalkınma, güvenlik ve küresel boyutlarda ülkenin kuruluşundan bu yana tanık olunan başarılara” dikkati çekti.

Mekke Bölgesi Valisi Prens Halid el-Faysal, Suudi Arabistan Krallığı’nın 88. Ulusal Günü’nün yıldönümünde açıklamada bulundu. Prens el-Faysal, “88 yıl geçti ve ülke gittikçe daha görkemli bir şekilde büyüyor, başarılar kazanıyor. Kalkınma çarkı durmuyor. Tarih, hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadı. Zorluk fırtınaları ülke halkını sarsmadı. Yükseliş, beklentileri aştı. Tüm bunlar, sadece İslam ve birlik ülkesi, ulu ve önde gelen vatan Suudi Arabistan’da yaşandı” dedi.

Aynı şekilde Riyad Bölgesi Valisi Prens Faysal bin Bender bin Abdulaziz de gelişimi, refahı, küresel, İslami ve Arap rolü karşısında engel oluşturan tüm zorluklar da dahil ülkenin, kuruluşundan bu yana hem iç hem de küresel düzeyde tarihi dönüşümlere tanık olduğunu belirtti. Prens, Suudi Arabistan’ın prestijli bir şekilde hareket ettiğini, tüm küresel kararlarda büyük bir ağırlık taşıdığını söyledi.

Prens Faysal bin Bender bin Abdulaziz, “Bugün, ülkemizin geleceği için kapsamlı ve sürdürülebilir bir ekonomi aracılığıyla 2030 vizyonunda temsil edilen iddialı bir vizyon, niteliksel bir değişim ve Kral Selman bin Abdulaziz tarafından yönetilen kapsamlı ulusal ilerlemeyle sürece devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Doğu Bölgesi Valisi Prens Suud bin Nayef bin Abdulaziz de Suudi Arabistan’ın 88. Ulusal Günü’nü, herkesin kalplerinde olan aziz bir yıldönümü olarak nitelendirdi. Prens, yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, ülke topraklarındaki insanların yaşadığı sevince dikkati çekti. Medine Valisi Prens Faysal bin Selman bin Abdulaziz ise bugünü, Kral Abdulaziz bin Abdurrahman Al-i Suud tarafından yürütülen birlik ve inşa sürecinin ebedi yıl dönümü olarak vasıflandırdı. Prens Faysal bin Selman yaptığı konuşmada, “Bu mübarek ülkenin, kurucusundan ve öncülerinden ilham alan valilerinin takip ettiği yolun meyvelerinden nimetleniyoruz. Onlar, Allah’ın ve bilgelikleri sayesinde bu büyük ulusu gelişime ve refaha yönlendirebildi” dedi.

Prens, “Krallık, Kral Selman bin Abdulaziz döneminde meşru sabitlerden faydalanan kapsamlı bir reform yaşıyor. Kısa bir zamanda, hayal olan bir gerçekliğe ulaşmak için tüm insani potansiyeli ve çeşitli doğal kaynakları kullanıp, vatana ve çocuklarına ümitvar bir gelecek vadediyor” şeklinde konuştu.

Prens Faysal bin Selman, “Kuruluşundan bu yana biz mübarek ülkemizde, elde edilen başarılarla gurur duyarken, bu durum dünya genelinde de Hac için gelen Rahman’ın misafirlerine sunduğu olanaklar dolayısıyla takdir edildi” dedi. Her vatandaşın, bu ulusal gün vesilesiyle kalplerinde onur taşıdığını belirten Prens, herkesin vatanını sevmekten, güvenliğini, birliğini ve refahını korumaktan sorumlu olduğunu ifade etti.

Bölgesel ve küresel zorlukların ortasında, Suudi Arabistan’da bugün, 88. kuruluş yıldönümü münasebetiyle ‘Milli Gün’ kutlamaları yapılıyor.

Suudi Arabistan, (Miladi) 14 Ocak 1902’de Suudi Krallığını kuran Kral Abdulaziz Al Suud’dan, Kral Selman bin Abdulaziz dönemine kadar modernleşip sayısız başarılar elde ederken, Arap dünyası ve uluslararası camiada seçkin bir statü elde etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube