Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Suriye'de İl-20 uçağının düşmesinden İsrail sorumlu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, İsrail’in 17 Eylül’de Suriye’de hava saldırısı gerçekleştirmeyi planladığı bölge hakkında yanlış bilgi verdiğini, bu nedenle İl-20 uçağının düşmesinden İsrail’in sorumlu olduğunu söyledi.

‘İsrail 2015 imzalanan anlaşmaları ihlal etti’

Konaşenkov, bugün düzenlediği basın toplantısında, “İsrail Hava Kuvvetleri, kazaları önlemeye yönelik iletişim kanallarımız aracılığıyla vurmak istedikleri hedeflerin Suriye’nin kuzeyinde olduğu bilgisini verdi. Ancak İsrail’e ait 4 F-16 uçağının saldırı gerçekleştirdiği yer ülkenin kuzeyinde değil, batısındaki Lazkiye’deydi” diyerek, bu eylemlerin Suriye’de iki güç arasındaki olası çatışmaların önlenmesi amacıyla 2015 yılında imzalanan Rusya-İsrail anlaşmalarının doğrudan ihlali olduğunu söyledi.

Suriye’nin kuzeyindeki İl-20 uçağına güneydeki görev alanından ayrılıp ana üssüne dönmesi talimatı verildiğini aktaran Konaşenkov, İsrailli subayın yanlış yönlendirmesinin uçağın güvenli bir bölgeye alınmasını önlediğine dikkat çekti.

İsrail F-16’sının bulunduğu yer hakkında bilgi vermediğinin altını çizen Konaşenkov, ellerindeki bilgilerin 15 Rus askerinin ölümüne neden olan bu olayın faili İsrailli pilotların profesyonel olmadığını ya da en azından cezai ihmallerini gösterdiğini vurguladı.

Konaşenkov, “Bu nedenle İl-20 felaketinin tek suçlusunun böyle bir eylemi gerçekleştirme kararını veren İsrail Hava Kuvvetleri olduğuna inanıyoruz” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube