Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Özgür Yurtsever Hareketi ile Emel Hareketi arasında gerilim yeninden alevlendi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Temsilciler Meclisi’ndeki Kalkınma ve Kurtuluş Bloğu mensubu Nebatiye Milletvekili Yasin Cabir “Bu antlaşma, Lübnan’ı iflas ettirecek” diyerek elektrik krizine ilişkin anlaşmayı eleştirdi.

Cabir, Özgür Yurtsever Hareketi ile Emel Hareketi arasındaki gerilim “elektrik gemileri” çerçevesinde yeniden alevlendi.

Merkel’in Beyrut’ta gördüğü muamele şeklinden duyduğu memnuniyetsizlikle ilgili bilgilerden ve aynı konu hakkında bir televizyon programında konuşan Cabir, basına sızan ses kaydında, elektrik krizi hakkında krize çözüm olarak elektrik üreten gemilere bağlı kalınmasını tavsiye eden anlaşmayı eleştiriyor.

Cabir, ilgili kayıtta, “Lübnan, Alman şirketi Siemens’in teklifini reddetti. BM’deki tüm yabancı diplomatlar, böyle bir önerinin kabul edilmemesi hususunda duydukları şaşkınlığı dile getirdiler ve ‘Merkel’e nasıl bu şekilde davranıyorsunuz? Deli misin?’ diye sordular” ifadeleri kullanıyor.

Cabir sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ne yazık ki, bu antlaşma Lübnan’ı kabul edilemez bir şekilde iflas ettirecektir. Şimdi, pazartesi günü gerçekleştirilecek yasama toplantısından önce, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Lübnan Enerji ve Su Bakanı Ceasar Ebu Halil, yıl sonuna kadar birkaç saat daha elektrik sağlamak için 2018 bütçesinde aldıkları 1,5 milyar dolar ek olarak 500 milyon dolarlık baskı yapıyorlar. Maalesef ülke uçuruma sürükleniyor.”

Cabir söz konusu açıklamaları, Özgür Yurtsever Hareketi ile Bakan Ebi Halil tarafından tepkiyle karşılandı.

Cabir’in açıklamalarına Twitter üzerinden cevap veren Ebi Halil şu ifadeleri kullandı:

“Keşke konuşanlar, söylentiler ve dedikodulardan ziyade gerçeklere ve kayıtlara dayansaydı. Artık ne istediğinizi bilmiyoruz. Ayrıca Siemens herhangi bir ihaleye katılamadı.”

Cabir’in yorumları Lübnanlı figürler ve partiler tarafından da tepkiyle karşılandı.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri ve eski Milletvekili Velid Canbolat, “İlgili kimseler, keşke Cabir’in elektrik krizi hususunda söylediklerini dinleseler. Kamuoyunun çıkarını gözeten bir feryat onun söyledikleri. Kamu borcunun ve maluliyetinin en önemli nedenlerinden biri olan Türk gemilerinin gülünçlüğünü ortaya koyuyor” dedi.

Eski Milletvekili Boutros Harb, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda, “Lübnanlıları, daha düşük bir fiyata elektrik üretilmesi hususunda, 18 ayı geçmeyen bir zaman sınırı kaydıyla, tesislerin Siemens Şirketi’ne devredilmesine yönelik Merkel’in teklifini reddeden Cabir’i dinlemeye çağırıyorum. Yetkililerin kamuoyu meselesinde ne seviyeye düştüklerini ve değişim ve reform sloganlarının sahte olduğunu anlasınlar” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube