Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İşçi Partisi'nde Brexit için ikinci referandum tartışması - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere ana muhalefeti İşçi Partisi (LP) lideri Jeremy Corbyn, ülkede erken genel seçime gidilmesini tercih etmesine rağmen ikinci bir Brexit referandumu çağrılarını destekleyeceğini söyledi.

Öte yandan, AB’den ayrılma planında başarısız olan İngiltere Başbakanı Theresa May’a baskılar artıyor. Corbyn, BBC televizyonunda katıldığı bir programda May, İşçi Partisinin desteklediği anlaşmaya varamazsa erken seçim kararı alınmasını tercih edeceğini söyledi. Corbyn yine de AB’den çıkışla ilgili ikinci bir referandum için yapılan önerileri de dinleyeceğini açıkladı.

İngiltere, AB’yle gelecekteki ilişkilerinde anlaşmaya varsın ya da varmasın Mart ayında Birlik’ten çıkma kararı aldı. Referandumdan birkaç hafta sonra AB’yle ticari ilişkilerin devam edeceğine dair iyimser bir hava vardı. Avrupa kamuoyundaki haberlere göre Perşembe günü Salzburg’da Avrupa liderleri ard arda eleştirilerini yönelttiğinde ibre tersine döndü.

İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, BBC’deki aynı televizyon programında sakin olunması ve Mayıs ayındaki müzakerelerde alternatif bir plan hazırlanacağını söyledi. Raab, bir kez daha bu yıl yapılması önerilen seçimlerle ilgili teklifi “değersiz” olarak nitelendirdi.

Corbyn, yeni bir referandum düzenlemesine karşı koyarken parti tabanındaki baskın görüşe aykırı düşüyor. Hatta, AB’den çıkış meselesi Corbyn destekçileri arasında bile bölünmelere neden oluyor. İşçi Partisi milletvekillerinin çoğunluğu AB içinde kalmayı destekliyorlar. Buna karşılık partinin işçi kesiminden genç destekçileri ise Birlikten çıkmak istiyorlar.

Ancak Corbyn’in yardımcısı Tom Watson, ikinci referandum fikrini destekleyerek Salzburg zirvesinde rezil olan Theresa May’in ardından İşçi Partisi’nin birlik olarak Muhafazakar Parti’yi iktidardan indirmesi gerektiğini söyledi.

Corbyn’in çabası

Dün Corbyn yaptığı açıklamada, parti üyelerinin çoğunluğu ikinci referandum lehine oy kullanırsa desteklemeye hazır olduğunu söylemek zorunda kaldı. Öyle görünüyor ki Brexit müzakerelerinin sona erdiği bu günlerde parti üyeleri kongrede ikinci bir referandumun yapılmasıyla ilgili oylama yapılmasında ısrar ediyorlar.

Nottingham Üniversitesi profesörlerinden Stephen Fielding, basına yaptığı açıklamada “ Tartışmaya neden olacak konulardan biri İşçi Partisi’nin ikinci referandum sözü vermesidir. Zira Corbyn, gücü yettiğince belirsizliği tercih etti” dedi.

Dün AB’de kalmayı savunanlar, İşçi Partisi’nin kongresinin başladığı günlere denk düşecek şekilde Liverpool şehrinde bir miting düzenlediler.
Siyasi gözlemciler, Corbyn’nin Çarşamba günü yapacağı konuşmada, her zamanki tarzına sadık kalarak Brexit konusu yerine hükümetin düşürülmesi üzerinde yoğunlaşacağı görüşündeler. Queen Mary Üniversitesi’nde siyaset bilimi müdürü Tim Pyle’e göre “Parti yönetimi, AB’den çıkış konusunda daha önce yaptığı gibi ikili bir dil kullanacak. Önümüzdeki günlerde tabandan gelen baskıya karşı ne yapacaklarını görmek ilgi çekici olacak” dedi.

Brexit konusundan ayrı olarak Corbyn ve partisi iktidara gitmelerini engelleyen antisemitizm problemiyle karşı karşıya kaldı. Sonunda Corbyn partisinin gerçek probleminin bu olduğunu itiraf etti.

Tartışmanın arkasında, partinin kıdemli hukukçusu Frank Field’in geçtiğimiz ay İşçi Partisi liderliğinin “İngiliz siyasetinde Yahudi karşıtı bir güce dönüştüğünü” iddia edip istifa etmesi yer alıyor.

Bir kısım İşçi Partisi (LP) destekçisi, Corbin’in meseleyi ele alış biçimini protesto etmek için dün bir gösteri düzenledi. Londra’daki King’s College’da siyaset bilimi profesörü Inand Menon, “Konferansın başarılı olmasını istiyorlarsa, anti-Semitizmle yüzleşmeleri gerekiyor”dedi.

Bu konudaki ihtilaf, Corbin’in aşırı sol ile merkez sol taraftarları arasındaki görüş ayrılıklarını derinleştirmiş durumda.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube