Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens: Bölgesel ve uluslararası barışın ikamesinde etkili bir rol oynuyoruz - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın 88’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada bölgesel ve uluslararası barışa ulaşmada etkili bir rol oynayan ülkesinin Arap, İslam ve uluslararası ölçekte elde ettiği konuma dikkat çekti. Veliaht Prens Suudi Arabistan’ın söz konusu konum ile bölgesel ve uluslararası çapta barışın ve güvenliğin ikamesinde oynadığı etkili rol ile gurur duyduğunu söyledi.

Muhammed bin Selman açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Büyük ülkemiz, Allah’ın inayeti ile bu ulusu bir araya getirerek devletin sütunlarını yerleştiren devletin kurucusu Abdulaziz bin Abdurrahman Al-Suud’u ve ondan sonra inşa sürecini tamamlayan oğullarını hatırlayarak bugünü kutluyor. Bu milli günde, aziz vatanımızın Arap, İslam ve uluslararası ölçekte elde ettiği konum ile bölgesel ve uluslararası çapta barışın ve güvenliğin ikamesinde oynadığı etkin rolü ile gurur duyuyoruz. Ayrıca ekonomik başarılar, ekonomik refahı sağlamayı amaçlayan kurumsal çalışmanın gelişimi, tüm devlet kurumlarının çabalarıyla sağlanan sosyal güvenlik, yolsuzlukla mücadele hususunda oluşturulan şeffaflık, adalet ilkeleri ve değerli ülkemizi ulusların ön saflarına koymaya çalışan Vizyon 2030’un hedeflerini gerçekleştirme çabaları da övünçlerimiz arasında.”

Selman açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bu aziz vesile ile kutsal topraklara hizmet ile hacıların, Umre yapanların ve diğer ziyaretçilerin gözetimini sağlamayı bizlere lütfeden Allah’a sonsuz şükranlarımızı dile getiriyoruz. Bu gözetim, son Hac döneminin büyük başarısında da kendini gösterdi. Hac farizasının rahat ve kolay bir şekilde yerine getirilmesi konusunda azim ve kararlılıkla çalışan Suudi Arabistan’ın çabaları ve halkının misafirperverliği ile Hac döneminin başarıyla eda edilmesi hususunda Allah’a hamdolsun.”

Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın Hanif dininin prensiplerine bağlı kaldığını ve terörizmle mücadele ettiğini belirttiği konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

“İslam’ın doğduğu ve nübüvvet kandilinin yakıldığı aziz vatanımız, itidal üzere olan Hanif dininin ilkelerine bağlı kalmaya, aşırılıkla ve terörizmle kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edecektir. Kral Selman bin Abdulaziz’in vurguladığı gibi, itidali ayrışma olarak görenlerin ve hedeflerine ulaşmak için müşfik doktrinimizi kullanan aşırılık yanlısı kimselerin aramızda yeri yoktur. Kimsenin ülkemizin egemenliğine saldırmasına ve güvenliğini ihlal etmesine izin vermeyeceğiz. Bu aziz vesile ile başta dini ve vatanımızı koruma hususunda kahramanlık destanları yazan askerlerimiz olmak üzere, her alanda gösterdikleri cömertçe çabalarından dolayı vatandaşlarımıza yönelik duyduğumuz memnuniyeti dile getiriyoruz. Yüce Allah’a şehitlerimize rahmetiyle muamele etmesi ve yaralılara şifa vermesi için dua ediyoruz. Allah, ilerleyişimize liderlik yapan Kral Selman bin Abdulaziz’i korusun ve bu aziz vatanımızın kalkınması ile güvenliğini daim kılsın. Şüphesiz O, her şeyi işiten ve dualara cevap verendir.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube