Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani'den Washington'a yaptırım uyarısı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Washington’ın İran’ın petrol ihracatını kasım ayı başında sıfırlama planının “çok tehlikeli” olduğunu söyledi. ABD yönetiminin Tahran’a yönelik takındığı “düşmanca politikalar” hususunda uyarıda bulundu.

Fars Haber Ajansı’nın aktardığına göre New York’ta bir dizi yabancı basın kuruluşunun editörleriyle düzenlenen toplantı sırasında konuşan Ruhani, “Petrol satışı hususundaki yasaklar birçok tehlikeyi de beraberinde getirecektir. ABD Başkanı Donald Trump, İran ile konuşmak istiyorsa ilk olarak nükleer anlaşmaya geri dönmelidir” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo önceki gün yaptığı açıklamada, “Başkan Trump, Ruhani ile görüşmeye hazır. İletişime geçme görevi Ruhani’nin omuzlarındadır” ifadelerini kullanmıştı.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre Ruhani açıklamasında “İran ve ABD’nin sorunu sadece hükümetin değişmesiyle çözülmez. Ancak son yıllarda İran ile ABD arasındaki ilişkilerde olumlu ve önemli değişimlere tanık olduk” dedi.

Ruhani, karşılıklı tehditleşmelerin ardından ABD-Kuzey Kore zirvesi benzeri bir görüşmenin gerçekleşme ihtimali hakkındaki soruya “Kuzey Kore sorunu İran meselesinden tamamen farklı” diyerek cevap verdi.

Ruhani, Avrupa’nın nükleer anlaşma konusunda ABD ile ortaklık kurması halinde Tahran’ın pozisyonunun ne olacağına ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:

“İran şimdiye kadar nükleer anlaşmaya olan bağlılığını sürdürdü. 5 ülke taahhütlerini yerine getirirse nükleer anlaşmayı koruyabiliriz. Fakat durum başka türlü gelişirse koşulların gerektirdiği şekilde karar almamız doğaldır. ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine rağmen biz anlaşmaya bağlı kalmaya devam ettik.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube